Press "Enter" to skip to content

Zobacz krzeszowskie relikwie

Spread the love

Niezwykła wystawa została otwarta w Pocysterskim Opactwie w Krzeszowie.

To miejsce, które od wieków umacniało się w chrześcijańskiej świętości. Cystersi stawiając czoła protestantom budowali monumentalne świątynie zaciekle walcząc o swoje wartości. Jedną z odpowiedzi na protestantyzm był kult świętych, który na terenie Europejskiej Perły Baroku widoczny jest w każdym miejscu – w rzeźbie, malarstwie i całej architekturze. Prawdziwymi skarbami zgromadzonymi przez krzeszowskich zakonników na potrzeby wspomnianego kultu są relikwie. Ich zbiór od kilku dni udostępniony, a każdy odwiedzający może obejrzeć wystawę tych przedmiotów i szczątków w ramach tzw. trasy podstawowej.

Wystawione w gablotach relikwie są własnością Opactwa Pocysterskiego w Krzeszowie oraz Opactwa SS. Benedyktynek. Wśród nich znajdują się relikwie pierwszych świętych Kościoła – Apostołów: Szymona, Tadeusza, Tomasza, Bartłomieja, relikwie św. Scholastyki, św. Benedykta oraz Krzyża św. czy szczątki patrona psychicznie chorych i zakochanych – św. Walentego i św. Ojca Pio.

Wystawa „Świętych Obcowanie” umiejscowiona w Mauzoleum Piastów Świdnicko-Jaworskich potrwa do 17 listopada (w godz. od 9.00 do 16.00).

Ekspozycja została przygotowana przez fundację Europejska Perła Baroku, która od kilku lat jest administratorem pocysterskiego kompleksu. Wystawa ma nie tylko charakter religijny, ale też ogromną wartość historyczną – zarówno w kontekście historii Pocysterskiego Opactwa w Krzeszowie jak i kontekście historii czczenia relikwii czy ich bytu w Kościele Katolickim.

1 LIKE

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.