Press "Enter" to skip to content

Cieszy nas „przylot” Złotego Bociana

Spread the love

Na Świdnickim Portalu Historycznym przedstawiliśmy swojego czasu nieznane, a w każdym razie zupełnie zapomniane dzieje gospody Pod Złotym Bocianem, funkcjonującej w nieistniejącym już dziś budynku przy ulicy 1 Maja 11. Niesamowitą historię tego miejsca można przeczytać tutaj: Tajemnice ulicy 1 Maja (cz. I), Tajemnice ulicy 1 Maja (cz. II), Tajemnice ulicy 1 Maja (cz. III).

Fragment pocztówki z nieistniejącym domem przy 1 Maja, mieszczącym gospodę Pod Złotym Bocianem (Kolekcja: Tomasz Grudziński)

Budynek gospody został wyburzony po 1945 roku, później przez wiele lat istniała w tym miejscu myjnia samo chowa i warsztat naprawczy. Ostatecznie i te zabudowania zostały rozebrane, a na wolnej działce kończy się właśnie budowa nowego domu mieszkalno-usługowego (czytaj tutaj: Zamieszkaj pod Złotym Bocianem).

Na końcu wspomnianego opracowania poświęconego m.in. dawnej gospodzie Pod Złotym Bocianem, autorzy tekstu – Andrzej Dobkiewicz i Sobiesław Nowotny napisali: Ponieważ w ostatnich latach modne stało się nadawanie nowym osiedlom czy też domom oryginalnych nazw własnych, autorzy sugerują, że w przypadku inwestycji na 1 Maja, nic wymyślać nie trzeba. Po prostu może powstać dom Pod Złotym Bocianem.

 – Nasze słowa w pewnym sensie stały się prorocze. Nowo budowany dom przez spółkę komandytową Gold Haus 13, był początkowo nazywany Złotym Domem. Teraz, na szczycie budynku widnieje nazwa nawiązująca do historii tego miejsca i będąca nową nazwą domu… Pod Złotym Bocianem! – mówi Andrzej Dobkiewicz, redaktor naczelny Świdnickiego Portalu Historycznego.

„Nowy” dom Pod Złotym Bocianem (Foto Świdnica24.pl)

 – Jeżeli nasze opracowanie i przypomnienie dziejów tego miejsca oraz dawnej gospody we wspomnianym opracowaniu stało się inspiracją dla nazwania nowego domu właśnie Pod Złotym Bocianem, to możemy być zadowoleni z kilku powodów. Przede wszystkim, że zainspirowaliśmy wykonawców obiektu do przywrócenia historycznej nazwy w topografii miasta. Daleko ważniejsze wydaje się jednak to, że być może zapoczątkuje to pewną tradycję w Świdnicy, powrotu do dawnych nazw miejsc i obiektów w topografii miasta. Takich miejsc i obiektów jest w Świdnicy sporo – dodaje historyk Sobiesław Nowotny.

Zanim ten zwyczaj na stałe wpisze się w pewną tradycję i nowy trend w Świdnicy, wypada pogratulować inwestorowi otwartości i poszanowania historii miasta, a przede wszystkim podziękować za dom… Pod Złotym Bocianem.

Więcej o inwestycji można przeczytać na portalu Świdnica24.pl w artykule: Zamieszkaj Pod Złotym Bocianem.

9 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.