Press "Enter" to skip to content

Kościół Pokoju w Fuldzie

Spread the love

W Fuldzie (Hesja, Niemcy) znajduje się bodaj największy model drewnianej konstrukcji szkieletowej Kościoła Pokoju w Świdnicy.

Centrum Doradztwa w Zakresie Konserwacji Rzemiosła i Zabytków (Beratungsstelle für Handwerk und Denkmalpflege) wchodzi w skład Grupy Roboczej Heskiej Izby Rzemieślniczej (ARGE) i jest ośrodkiem doradczym przede wszystkim przedsiębiorstwom rzemieślniczym z Hesji w kwestiach technicznych, operacyjnych i prawnych związanych z konserwacją zabytków i renowacją starych budynków.

Model drewnianej konstrukcji Kościoła Pokoju (Źródło: www.denkmalpflegeberatung.de)

Dzieje się tak zarówno na budowach, w przedsiębiorstwach, jak i w samych poradniach, a także rzemieślnicy z innych krajów związkowych mogą zwrócić się do poradni z prośbą o poradę – czytamy na stronie internetowej Centrum, którego zakres działań doradczych obejmuje m.in. procesy przebudowy, historyczne techniki rzemieślnicze, pomiary energetyczne w budynkach zabytkowych, dokumentacja badań i działań dotyczących zabytków kultury, prawo i orzeczenia sądowe, literatura specjalistyczna i wiedza podstawowa, rozwój dziedziny ochrony zabytków, dalszą edukację i szkolenia w zakresie konserwacji zabytków i renowacji starych budynków oraz procedury wynikające z prawa ochrony zabytków i możliwości finansowania.

Ciekawym elementem w Centrum wykorzystywanym w celach dydaktycznych, jest ekspozycja poświęcona dawnej sztuce wznoszenia budynków o konstrukcji szkieletowej i technik przy niej stosowanych. Najcenniejszą częścią wystawy jest kolekcja modeli zabytkowych domów szachulcowych z różnych regionów. Spośród nich, jednym z największych i najbardziej skomplikowanych jest model przedstawiający drewniany szkielet Kościoła Pokoju w Świdnicy. Patrząc na drewnianą konstrukcję pozbawioną wypełnień, można zdać sobie sprawę z kunsztu dawnych budowniczych.

Na platformie You Tube można obejrzeć film, poświęcony Centrum i wystawie.

Andrzej Dobkiewicz (Fundacja IDEA)

9 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.