Press "Enter" to skip to content

Przekazali skarb

Spread the love

W środę 25 maja skarb złożony z prawie trzech tysięcy monet zwanych brakteatami, został przekazany protokolarnie przez Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w depozyt czasowy do Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Konserwator Marek Kowalski i prof. Borys Paszkiewicz podczas przekazywania skarby z Łagiewnik

O znalezisku, z terenu obecnej gminy Łagiewniki (powiat dzierżoniowski) pisaliśmy tutaj: http://historia-swidnica.pl/odkryto-monety-z-xiii-wieku.

Monety wraz z ołowianym krzyżykiem i fragmentami ceramiki zostaną przebadane przez naukowców z Instytutu, pod kierunkiem prof. Borysa Paszkiewicza oraz prof. Krzysztofa Jaworskiego. Brakteaty pochodzące z I połowy XIII wieku, o zaskakującej ilości 2862 sztuk i wadze niemal pół kilograma, zostały pozyskane jako przypadkowe znalezisko. Obecnie wiadomo, że  pochodzą głównie z terenu Saksonii, Brandenburgii i Śląska, a wstępna ocena specjalistów Instytutu potwierdza wyjątkową wartość znaleziska i wskazuje na niezwykle interesujące, wysokiej klasy artystycznej, przedstawienia wybite na monetach – prezentujemy niektóre z nich. Miejmy nadzieję, że po przebadaniu monet skarb nie „utknie” we Wrocławiu i zostanie przekazany w celach ekspozycyjnych do Muzeum Miejskiego w Dzierżoniowie, które swoim zasięgiem obejmuje terytorialnie gminę Łagiewniki, miejsce znalezienia skarbu. Wrocław ma wiele wspaniałych zabytków i eksponatów, którymi może się szczycić i chwalić. Dla Dzierżoniowa możliwość pokazania skarbu na stałej ekspozycji, byłaby ogromną promocją.

Niektóre z odnalezionych monet
Niektóre z odnalezionych monet

(Źródło foto: WUOZ)

9 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.