W środę 25 maja skarb złożony z prawie trzech tysięcy monet zwanych brakteatami, został przekazany protokolarnie przez Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w depozyt czasowy do Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

O znalezisku, z terenu obecnej gminy Łagiewniki (powiat dzierżoniowski) pisaliśmy tutaj: http://historia-swidnica.pl/odkryto-monety-z-xiii-wieku.
Monety wraz z ołowianym krzyżykiem i fragmentami ceramiki zostaną przebadane przez naukowców z Instytutu, pod kierunkiem prof. Borysa Paszkiewicza oraz prof. Krzysztofa Jaworskiego. Brakteaty pochodzące z I połowy XIII wieku, o zaskakującej ilości 2862 sztuk i wadze niemal pół kilograma, zostały pozyskane jako przypadkowe znalezisko. Obecnie wiadomo, że pochodzą głównie z terenu Saksonii, Brandenburgii i Śląska, a wstępna ocena specjalistów Instytutu potwierdza wyjątkową wartość znaleziska i wskazuje na niezwykle interesujące, wysokiej klasy artystycznej, przedstawienia wybite na monetach – prezentujemy niektóre z nich. Miejmy nadzieję, że po przebadaniu monet skarb nie „utknie” we Wrocławiu i zostanie przekazany w celach ekspozycyjnych do Muzeum Miejskiego w Dzierżoniowie, które swoim zasięgiem obejmuje terytorialnie gminę Łagiewniki, miejsce znalezienia skarbu. Wrocław ma wiele wspaniałych zabytków i eksponatów, którymi może się szczycić i chwalić. Dla Dzierżoniowa możliwość pokazania skarbu na stałej ekspozycji, byłaby ogromną promocją.



(Źródło foto: WUOZ)
9 LIKES
Skomentuj jako pierwszy!