Press "Enter" to skip to content

To już cztery lata!

Spread the love

14 lutego 2019 roku w sieci zadebiutował Świdnicki Portal Historyczny. Data – tradycyjne Walentynki, nie była przypadkowa. Portal zadedykowaliśmy w tym dniu wszystkim tym, którzy są zakochani w… historii.

Dziś mija dokładnie cztery lata od tej chwili. Co udało się przez ten czas zrobić? Najprościej byłoby przytoczyć liczby – 1.114 opublikowanych artykułów i informacji oraz ponad 9 tysięcy zdjęć, grafik, rysunków, map i innych plików multimedialnych. Wszystkie związane przede wszystkim z historią Świdnicy i regionu świdnickiego, ale także opracowania poświęcone innym, ciekawym zagadnieniom, związanym z dziejami regionu i Śląska. W większości były to opracowania tematów mało lub całkiem nieznanych w dotychczasowej literaturze, w dużej mierze powstające w oparciu o źródła i archiwa.

Zadebiutowaliśmy w sieci 14 lutego 2019 roku

Ale Świdnicki Portal Historyczny to nie tylko publikacja opracowań historycznych. To także inicjatywy na rzecz ochrony naszego dziedzictwa. Część z nich zakończyła się sukcesem, część to nasze niepowodzenia. Z naszej inicjatywy uratowano zabytkowe rzeźby głów, które miejmy nadzieję w tym roku zostaną wyeksponowane koło wieży ratuszowej, czy XIV-wieczną pytę nagrobną burmistrza, która zostanie w tym roku zamontowana na murze przy ulicy Franciszkańskiej, Doprowadziliśmy do przywrócenia w topografii miasta zapomnianej nazwy jednej z uliczek – Zaułek Garncarzy. Na rozstrzygnięcie czeka sprawa uzupełnienia tablicy na pomniku w parku Młodzieżowym, dziś zaginionej, a na którą odnaleźliśmy nazwiska zmarłych żołnierzy z II połowy XIX wieku.

Nie udało się natomiast zrealizować pomysłu przeniesienia do muzeum kul armatnich po wielkim dziale świdnickim „Locha”, które zalegają w ogrodzie jednego ze świdnickich kościołów i pokazanie ich szerokiej rzeszy świdniczan. Nie zdołaliśmy także przekonać decydentów do upamiętnienia zidentyfikowanego przez nas miejsca pochówku jeńców duńskich, zmarłych w twierdzy świdnickiej, chociaż w sprawę chciały się zaangażować oficjalnie władze Danii i jeden z potomków owych żołnierzy, mieszkający zresztą w Polsce. Odłożyliśmy na razie w czasie wydawanie także kolejnych wydań Świdnickiego Magazynu Historycznego. Niestety czas pandemii i kryzys ewidentnie nie sprzyjały tego typu inicjatywom, a nie mając żadnego wsparcia finansowego – portal i Fundacja IDEA, która go wydaje jest organizacją non-profit, zmuszeni byliśmy czasowo zawiesić ten projekt. Pierwszy numer Świdnickiego Magazynu Historycznego cieszył się jednak ogromnym powodzeniem i zainteresowaniem, co utwierdza nas w przekonaniu, że trzeba do jego wydawania wrócić w bardziej sprzyjających okolicznościach.

Mimo tych niepowodzeń nie rezygnujemy jednak z różnych inicjatyw. Pracujemy obecnie między innymi nad zbadaniem pewnej informacji, która może zakończyć się – mamy taką nadzieję – spektakularnym odkryciem, a jeżeli nawet nie, to z pewnością sprawa warta jest opisania. Chcemy także wystąpić z kolejnym pomysłem do władz miasta, który może zyskać ich poparcie, a dotyczy dawnych mieszkańców naszego miasta.

Za największy nasz sukces uważamy jednak nawiązanie kontaktów z wieloma osobami oraz potomkami przedwojennych mieszkańców Świdnicy, którzy dzielą się z nami wspomnieniami, informacjami, zdjęciami itp. Coraz większa liczba osób pisze do nas, przysyłając swoje pamiątki, poddając pomysły na tematy do opracowania, czy też pytając o interesujące ich kwestie. Nie wszystkie prośby jesteśmy w stanie zrealizować od razu, za co przepraszamy. Często sformułowanie odpowiedzi i czy zgłębienie tematu wymaga wyjazdów do archiwum i sięgnięcie do źródeł.

Wszystkim zakochanym w historii życzymy sukcesów w jej zgłębianiu oraz pozytywnych emocji, jakie temu towarzyszą. Dziękujemy Państwu za cztery lata spędzone z nami. Czytelników zapraszamy do dalszej lektury ŚPH, a dziękując naszym współpracownikom za dotychczasowy wkład pracy, prosimy aby nie ustawali w propagowaniu dziejów naszego regionu na łamach Świdnickiego Portalu Historycznego. Zapraszamy także do współpracy wszystkich, którzy swoją wiedzą i zbiorami, chcą poszerzyć wiedzę historyczną mieszkańców Świdnicy, regionu i Śląska.

Andrzej Dobkiewicz & Sobiesław Nowotny

10 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Mission News Theme by Compete Themes.