Press "Enter" to skip to content

Zapomniana wizyta

Spread the love

W 1377 r. Świdnica hucznie witała księcia austriackiego Albrechta III Habsburga, który odwiedził ostatnią władczynię księstwa świdnicko-jaworskiego, wdowę po księciu Bolku II Małym – Agnieszkę habsburską. Wizyta ta jest całkowicie zapomniana i niezwykle rzadko wspominana w opracowaniach poświęconych średniowiecznej Świdnicy, chociaż austriacki książę był mocno związany z domem Piastów świdnicko-jaworskich.

Albrecht III Habsburg urodzony pomiędzy 18.11.1349 a 16.3.1350 r. w Wiedniu był synem księcia austriackiego Albrechta II Kulawego i Joanny von Pfirt. Był bardzo blisko spokrewniony z księżną Agnieszką, bowiem jej ojciec – książę Leopold II Habsburg i ojciec Albrechta III – Albrecht II Kulawy byli rodzonymi braćmi, a więc Agnieszka i Albrecht III byli najbliższymi kuzynami.

19 marca 1366 r. Albrecht III ożenił się z córką cesarza Karola IV luksemburskiego i księżnej Anny świdnickiej (bratanicy księcia Bolka II Małego) – Elżbietą (1358-1373), jednak małżeństwo to pozostało bezdzietne. Po śmierci Elżbiety Albrecht pojął za żonę księżniczkę Beatrycze Hohenzollern z którą spłodził syna Albrechta IV Habsburga (1377-1404).

Albrecht był władcą starannie wykształconym i światłym, był też znanym mecenasem artystów.  W polityce cechowała go konsekwencja i upór. W 1369 r. zapewnił sobie utrzymanie w granicach księstwa Tyrolu, co było możliwe dzięki zapłacie dużych sum niemieckim Wittelsbachom, którzy rościli sobie prawa do tej dzielnicy. Zgodne współrządy księstwem Austrii z bratem Leopoldem III trwały jednak krótko. W 1379 r. spory zakończył podział księstwa między obu braci. Albrecht III zatrzymał Dolną i Górną Austrię, natomiast Leopold III otrzymał Styrię, Karyntię i Tyrol. Zaangażował się w wewnętrzne walki stronnictw w Czechach i Niemczech, biorąc między innymi udział w uwięzieniu w 1394 r. króla czech i Niemiec – Wacława IV luksemburskiego, nota bene syna cesarza Karola IV luksemburskiego i świdnickiej księżniczki Anny, co w konsekwencji doprowadziło do jego detronizacji. Albrecht III zmarł 29 sierpnia 1395  r. w Laxenbergu.

Wracając do wizyty austriackiego księcia w Świdnicy, miała ona miejsce podczas jego drogi powrotnej do Austrii z terenów Państwa Zakonu Krzyżackiego Najświętszej Marii Panny. Albrecht III uczestniczył bowiem w walkach jakie Krzyżacy toczyli w ramach ogłoszonych krucjat przeciwko „pogańskim” Litwinom i Sambom (jedno z plemion pruskich zamieszkujące półwysep Sambia).

Książę był podejmowany przez swoją kuzynkę Agnieszkę bardzo uroczyście, a jego wizyta sprawiła księżnej olbrzymią radość. Huczne zabawy miały miejsce nie tylko na zamku ale i wśród mieszczan Świdnicy. Ową radość opisał w wierszowanej formie Peter Suchenwirt (ok. 1320-1395), najsłynniejszy piewca kultury rycerskiej XIV w., który towarzyszył księciu w jego zbrojnej wyprawie.

Sobiesław Nowotny, Andrzej Dobkiewicz

5 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.