Press "Enter" to skip to content

Wycinki prasowe 1931 (cz. 3)

Spread the love

Kontynuujemy nasz cykl prezentacji wycinków prasowych sprzed kilkudziesięciu lat. Wcześniej opublikowaliśmy wybrane informacje z prasy wydawanej na Dolnym Śląsku tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej (czytaj tutaj: Wycinki prasowe 1946-1947 cz. 1 i Wycinki prasowe 1946-1947 cz. 2).

Dziś wprawdzie tylko trzy informacje dotyczące Wrocławia, Wałbrzycha i Jeleniej Góry, ale za to z 1931 r.! Co ciekawego ukazały się w czasopiśmie „Nowiny Codzienne” wydawanym w Opolu, a właściwe wtedy niemieckim Oppeln. W latach 1911-1920 czasopismo ukazywało się pod nazwą „Nowiny”, następnie od 1921 do 1939 jako dziennik „Nowiny Codzienne”. Od 1932 r. były one organem Związku Polaków w Niemczech. Po wybuchu II wojny światowej pracownicy gazety zostali uwięzieni w obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie.

„Nowiny Codzienne” zostały reaktywowane pod nazwą „Nowiny Opolskie” w 1946 r., jako organ prasowy Polskiego Związku Zachodniego. Ostatnie numery pisma wydano w 1950 r.

Pismo zajmowało się przede wszystkim sprawami Opolszczyzny i Górnego Śląska, nam udało się jednak znaleźć w jednym z zachowanych numerów trzy informacje z Dolnego Śląska.

Pierwsza informacja dotyczy znalezienia szkieletu w ogrodzie w dzisiejszej dzielnicy Wrocławia Maślice Wielkie. Szczątki zidentyfikowano w oparciu o wiek drzewa, którego korzenie oplotły szkielet i informację o zaginięciu jednego z mieszkańców Gross Masselwitz.

Druga informacja mówi tragicznej śmierci dziecka w Wałbrzychu w dzielnicy Biały Kamień, które zbliżyło się do gorącego piecyka.

Trzecia informacja dotyczy samobójstwa na sali sądowej w Jeleniej Górze, gdzie po usłyszeniu wyroku, zastrzelił się nauczyciel-pedofil z Witkowa.

1 LIKE

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.