Press "Enter" to skip to content

Znaleziono średniowieczny topór

Spread the love

Po średniowiecznym mieczu, jaki znaleziono jakiś czas temu w okolicach Lewina Kłodzkiego na Dolnym Śląsku, tym razem natrafiono na topór z około XI-XII wieku.

Bardzo ciekawy artefakt ujawniono się w okolicach Lewina Kłodzkiego (wieś między Kudową-Zdrojem a Dusznikami-Zdrojem). Znalazła je ta sama grupa poszukiwaczy, która odnalazła w lipcu ubiegłego roku bezcenny średniowieczny miecz (pisaliśmy o nim tutaj: Sensacja w Lewinie Kłodzkim!)

– Topór leżał około 2 kilometrów dalej – mówi archeolog Marek Kowalski z wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu. – Podobnie jak miecz znajdował się 25-30 centymetrów pod ziemią.

Toporek w miejscu znalezienia (fot: Konrad Oczkowski)

Archeolodzy z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz konserwator mieli okazję własnoręcznie go wydobyć. Poszukiwacze bowiem, zgodnie z prawem, gdy natrafili na artefakt, pozostawili go w ziemi i wezwali służby konserwatorskie.

Marek Kowalski znalezisko datuje wstępnie na 2 połowę XI-XII wieku, może nawet początek XIII wieku. Niestety, w jego pobliżu nie znaleziono żadnych innych artefaktów, które pomogłyby w dokładniejszym datowaniu. – Topór jest dość mocno pordzewiały, ale ma czytelne zarysy – wyjaśnia archeolog.

Na terenie Dolnego Śląska takich toporów znaleziono niewiele. W całej Polsce jest ich więcej. – To były tereny przygraniczne. I nie wolno było tu prowadzić badań archeologicznych. Wiemy o nich dziś stosunkowo niewiele. Mamy nadzieję na współpracę z Czechami i może wspólnie przebadamy również teren po drugiej stronie granicy – zapowiada Kowalski.

Znalazcą topora jest Konrad Oczkowski. – Szukam głównie śladów historii poniemieckich mieszkańców. Nie szukam depozytów, ale ciekawostek. Wiedza historyczna mówi, że w tym miejscu nie było siedlisk ludzi – podkreślał.

Znalazca prowadzi poszukiwania na Wzgórzach wokół Lewina Kłodzkiego za zgodą konserwatora. Prace trwają tu od początku 2022 roku. Pojawia się z wykrywaczem w weekendy, a czasem i w tygodniu.

AD

10 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Mission News Theme by Compete Themes.