Press "Enter" to skip to content

Cenne odkrycie w Żarowie!

Spread the love

Cennego odkrycia dokonali mieszkańcy Żarowa, a konkretnie lokatorzy z budynków przy ulicy Armii Krajowej 26, 26A, 26B.

Podczas prac ziemnych związanych z wykonywaniem nowego ogrodzenia posesji natrafili na zabytkową płytę nagrobną, jaka znajdowała się pod warstwą ziemi. Znalezisko jest o tyle cenne, że jak poinformowało żarowskie Stowarzyszenie Labiryntarium na swojej stronie internetowej, płyta pochodzi z XVIII wieku!

Proste w swojej formie epitafium zamieszczone na płycie przynosi sporo informacji w odniesieniu do osoby, do której należała.

Napis brzmi:

Tutaj spoczywa świętej pamięci

Johanna Helena

z domu Loegelin (od red. – dzisiejsza forma Lögelin)

wolnego kupca Gottfrieda Fleischera (od red. – częściowo nieczytelne słowo to: Freykauf.[man] wolny kupiec lub Freyhäusl.[er]wolny chałupnik. Autorzy niniejszego tekstu skłaniają się raczej ku tej drugiej wersji.)

 tu w [Girlachsdorf] ukochana małżonka (od red. – Gniewków? Gilów?)

wcześniej owdowiała jako Küglerin.

Urodziła się 25 lipca 1741.

i zmarła

nie pozostawiając spadkobierców(od red. – latorośli z ciała – Leibeserben)

3 lipca 1798.

Płytę nagrobną znaleźli mieszkańcy Żarowa podczas budowy ogrodzenia posesji

Kupiec Fleischer był więc przynajmniej drugim mężem Johanny Heleny, która z żadnego z małżeństw nie doczekała się dzieci, a przynajmniej nie posiadała ich w chwili śmierci. O ile z pierwszego lub drugiego małżeństwa takowe się urodziły, mogły umrzeć w młodym wieku, zważywszy na dużą śmiertelność dzieci w jej czasach.

Osobną kwestią pozostaje miejsce pochówku Johanny Heleny Fleischer. Nazwę Girlachsdorf nosiły przed 1945 r. i we wcześniejszych wiekach dwie miejscowości: Gniewków (obecnie gmina Dobromierz, powiat świdnicki) i Gilów (obecnie gmina Niemcza, powiat dzierżoniowski. Płyta pochodzi z którejś z tych miejscowości, bowiem inskrypcja na niej wyraźnie stwierdza tu w [hier in]. W obu miejscowościach istniały kościoły i cmentarze. Ze względu na odległość można zaryzykować tezę, że pochodzi ona z Gniewkowa, ale odpowiedź na to dałaby jedynie analiza ewentualnie zachowanych ksiąg parafialnych dla obu miejscowości i dla okresu w jakich żyła Johanna Helena Fleischer.

Płyta nagrobna Johanny Heleny Fleischer, zmarłej w 1798 r.

Na podstawie samej płyty nagrobnej trudno cokolwiek powiedzieć także o wyznaniu Johanny Heleny. Obie miejscowości zamieszkałe były zarówno przez katolików jak i ewangelików. W Gniewkowie kościół na przestrzeni wieków należał i do katolików i do ewangelików, w Gilowie były dwa kościoły po jednym dla każdych wyznań.

Nie wiadomo w jaki sposób płyta trafiła też do Żarowa. Być może została wtórnie wykorzystana jako materiał budowlany, być może z jakichś względów (rodzinnych?) została zabrana przez potomków zmarłej. Podobną, dziwną sytuację odnotowano także na przykład w Świdnicy, gdzie w 2018 roku, podczas prac archeologicznych poprzedzających inwestycję budowlaną na ulicy 1 Maja, w zasypie ziemi i gruzu po dawnej gospodzie znaleziono kilka płyt nagrobnych, pochodzących prawdopodobnie z cmentarza przy Kościele Pokoju. Płyty te należały między innymi do… dziecka właściciela posesji.

W odniesieniu do żarowskiego odkrycia warta podkreślenia jest jeszcze jedna rzecz. Wspaniała postawa mieszkańców posesji przy Armii Krajowej 26 w Żarowie, którzy zabezpieczyli wstępnie znalezisko, nie wyrzucając go i nie niszcząc. To naprawdę obywatelska i budująca postawa, której można tylko ożarowianom pogratulować! Mamy nadzieję, że na cenny nagrobek znajdzie się miejsce w Żarowie – tu liczymy na pomoc Urzędu Miejskiego. Dzięki temu Żarów wzbogaci się o jeszcze jedną pamiątkę historyczną sprzed 221 lat!

Andrzej Dobkiewicz & Sobiesław Nowotny

Dziękujemy Stowarzyszeniu Labiryntarium z Żarowa za udostępnienie zdjęć.

10 LIKES

3 komentarze

  1. Alicja Alicja 12 czerwca 2019

    Bardzo ciekawa informacja. Może inni jeżeli coś znajdą, to się pochwalą. Wszystko warte jest zachowania.

  2. Alan Alan 12 czerwca 2019

    Na tej posesji znajdowało się kiedyś dużo takich płyt (i pewnie nadal jest dużo w ziemi), ponieważ był tam zakład kamieniarski, który zapewne odzyskiwał z nich materiał.

    • Andrzej Dobkiewicz Andrzej Dobkiewicz Post author | 12 czerwca 2019

      To by tłumaczyło skąd płyta z Gniewkowa lub z Gilowa wzięła się w Żarowie. Teraz trzeba tylko ustalić na cmentarzu w której miejscowości się znajdowała. Dziękujemy za cenne uzupełnienie! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Mission News Theme by Compete Themes.