Press "Enter" to skip to content

Katedra na sprzedaż…

Spread the love

W największym i najstarszym domu aukcyjnym w Polsce – DESA Unicum w Warszawie, podczas aukcji, jaka odbędzie się 17 grudnia br. na sprzedaż wystawiony zostanie obraz czeskiego malarza, rysownika i litografa Karela Würbsa, przedstawiający katedrę w Świdnicy. Szacunkową wartość obrazu oceniono na kwotę 30-40 tysięcy złotych.

Karel Würbs w latach 70. XIX wieku

Karel Würbs urodził się 12 sierpnia 1807 roku w Pradze i tu zmarł 6 lipca 1876 roku. Oda najmłodszych lat wykazywał duże uzdolnienia artystyczne. Studiował w Akademii Praskiej po ukończeniu której zarabiał na życie jako grawer i litograf. Po rocznych studiach w Holandii wróciło Pragi, gdzie został między innymi wykładowcą na Akademii Praskiej. Nigdy się nie ożenił i nie miał dzieci.

Jego twórczość malarska była mocno krytykowana za jego życia, między innymi za nienaturalne kolory.

Na stronie internetowej DESA Unicum o wystawionym na sprzedaż obrazie czytamy:

Obraz Würbsa Katedra w Świdnicy, który zostanie
wystawiony na aukcji

(…) Na jego zainteresowanie pejzażem, szczególnie miejskim, wpłynęły zapewne odbyte w młodzieńczych latach podróże, jak również późniejsza współpraca z wydawnictwem Haas & Hennig, które to zajmowało się wytwarzaniem litograficznych widoków miast. Weduty Würbsa znakomicie wpisują się w konwencję pejzażowego malarstwa kręgu czesko-niemieckiego 1. połowy XIX wieku. Ich geneza wyraźnie sięga końca poprzedniego stulecia i prezentuje romantyczne podejście do krajobrazu. Główną cechą kompozycji malarza staje się aspekt malowniczości.

Inny obraz Würbsa, który wykorzystywał ewidentne motywy świdnickiej fary i jej położenia względem umocnień miejskich. Wydaje się, że była to dość swobodna fantazja obrazu zatytułowanego Kościół i miejskie umocnienia. Świątynia ma wygląd nawiązujący do katedry w Świdnicy, chociaż dostrzec można odmienne szczegóły wieży. Także umocnienia nie są wierną kopią tych, które znajdowały się przy Bramie Dolnej. Z lewej strony w głębi widoczna jest wysoka wieża, która mogłaby być wieża ciśnień, chociaż i ona różni się w szczegółach od tej, która znajdowała się przy obecnym placu Ludowym

Würbs wprowadza do nich wielokrotnie także elementy sztafażu, które wpływają na rodzajowy charakter przedstawień.

Niemałą uwagę przykłada też artysta do odtwarzania przyrody, która zdaje się jakby współuczestniczyć w kreowanej scenie. W prezentowanej w katalogu pracy, natura obecna jest pod postacią rozbudowanej partii nieba ze skłębionymi chmurami. Monumentalna sylweta katedry św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy namalowana została przez Würbsa z drobiazgowością i pietyzmem. Gotycki gmach stanowi dominantę kompozycyjną i skupia na sobie całą uwagę widza. Niemniej jednak artysta zadał sobie sporo trudu aby sportretować tu cały tłum śląskich mieszczan uczestniczących w odbywającym się właśnie wokół świątyni targu. Pomimo pewnych uproszczeń form z łatwością można zaobserwować tu wiele detali i elementów kostiumologicznych. Uwieczniona na płótnie struktura architektoniczna jest z dzisiejszej perspektywy niezwykle interesującym świadectwem historii. Studiując dokładnie jej poszczególne partie i porównując je ze stanem obecnym, zauważyć można jak zmieniła się ona od 1854 roku.

Obraz znajdował się początkowo w prywatnej kolekcji w Austrii, a w kwietniu 2019 roku trafił do domu aukcyjnego Auktionshaus im Kinsky GmbH w Wiedniu. Obecnie jest własnością prywatnego kolekcjonera z Polski.

Katedra w Świdnicy (1854 r.). Obraz olejny na płótnie o wymiarach 50×45 cm. Sygnowany podpisem C. Würbs 854.

Powiększenie fragmentu obrazu
Powiększenie fragmentu obrazu

Andrzej Dobkiewicz

Podziękowania dla Joanny Lamparskiej za „cynk” 🙂

15 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Mission News Theme by Compete Themes.