Press "Enter" to skip to content

Odkrycia na zamku Grodno

Dzięki badaniom studentów Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, jakie w sierpniu zostały przeprowadzone na zamku Grodno (gmina Walim) odkryto m.in. jak wyglądał zamek w średniowieczu. Okazuje się, że inaczej, niż to było przedstawiane do tej pory.

Najważniejszym odkryciem było to, że warownia została rozbudowana nie jak do tej pory sądzono w XVI wieku, ale znacznie wcześniej, już za panowania książąt z linii Piastów świdnicko-jaworskich.

– Cała dotychczasowa wiedza o Zamku Grodno to ustalenia, jakich dokonał w latach 50. prof. Jerzy Rozpędowski, badając go w ramach swojej pracy magisterskiej – mówi kierująca badaniami prof. Chorowska. – Te informacje bardzo się już zdezaktualizowały, choćby dlatego, że dziś mamy więcej technologicznych możliwości prowadzenia badań takich obiektów. Możemy korzystać m.in. z dronów i skanerów. Dzięki profesorowi Rozpędowskiemu mieliśmy dwie bryłowe rekonstrukcje zamku Grodno – średniowieczną i renesansową. Teraz wiemy już, że średniowieczna warownia wyglądała inaczej niż wszyscy do tej pory sądziliśmy.

Grupa wrocławskich studentów na zamku Grodno

Na podstawie przeprowadzonych badan opracowane zostały trzy modele etapów rozbudowy zamku Grodno – na przełomie XIII/XIV wieku, w poł. XIV wieku i na przełomie XV/XVI wieku.

W czasach panowania księcia Bolka I Surowego (XIII/XIV w.) zamek był opasany wysokim murem obronnym z blankowaniem, szczelnie otaczającym dziedziniec z drewnianymi kuchniami, magazynami i stajniami. Kamienny, książęcy dom usytuowany był w najwyższym punkcie wzniesienia z zamkiem.

W połowie XIV wieku, w czasach księcia Bolka II Małego na terenie tzw. górnego zamku, wzniesiony został długi dom położony przy południowym odcinku  muru obronnego.

Ostatnia z wirtualnych prezentacji to zamek renesansowy – tak mogła wyglądać warownia między XV a XVI w. Prawdopodobnie po pożarze zdecydowano się wówczas na przekształcenie dwupiętrowego, kamienno-ryglowego domu w dom kamienny z czterema kondygnacjami. Później zamek otoczono jeszcze drugim kamiennym murem obronnym, tzw. parchamem i to właśnie jego pozostałości wraz z bullą papieża awiniońskiego Benedykta XIII odkryli w 2018 r. archeolodzy.

Więcej szczegółów z prac wrocławskich studentów i efektów ich badań można znaleźć na stronie https://pwr.edu.pl/uczelnia/aktualnosci/studenckie-badania-na-zamku-grodno-zdjecia–wizualizacje-11308.html

(Źródło informacji i foto: Strona internetowa Politechniki Wrocławskiej)

3 LIKES

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Mission News Theme by Compete Themes.