Press "Enter" to skip to content

Odkrycia na zamku Grodno

Spread the love
Grupa wrocławskich studentów na zamku Grodno

Dzięki badaniom studentów Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, jakie w sierpniu zostały przeprowadzone na zamku Grodno (gmina Walim) odkryto m.in. jak wyglądał zamek w średniowieczu. Okazuje się, że inaczej, niż to było przedstawiane do tej pory.

Najważniejszym odkryciem było to, że warownia została rozbudowana nie jak do tej pory sądzono w XVI wieku, ale znacznie wcześniej, już za panowania książąt z linii Piastów świdnicko-jaworskich.

– Cała dotychczasowa wiedza o Zamku Grodno to ustalenia, jakich dokonał w latach 50. prof. Jerzy Rozpędowski, badając go w ramach swojej pracy magisterskiej – mówi kierująca badaniami prof. Chorowska. – Te informacje bardzo się już zdezaktualizowały, choćby dlatego, że dziś mamy więcej technologicznych możliwości prowadzenia badań takich obiektów. Możemy korzystać m.in. z dronów i skanerów. Dzięki profesorowi Rozpędowskiemu mieliśmy dwie bryłowe rekonstrukcje zamku Grodno – średniowieczną i renesansową. Teraz wiemy już, że średniowieczna warownia wyglądała inaczej niż wszyscy do tej pory sądziliśmy.

Na podstawie przeprowadzonych badan opracowane zostały trzy modele etapów rozbudowy zamku Grodno – na przełomie XIII/XIV wieku, w poł. XIV wieku i na przełomie XV/XVI wieku.

W czasach panowania księcia Bolka I Surowego (XIII/XIV w.) zamek był opasany wysokim murem obronnym z blankowaniem, szczelnie otaczającym dziedziniec z drewnianymi kuchniami, magazynami i stajniami. Kamienny, książęcy dom usytuowany był w najwyższym punkcie wzniesienia z zamkiem.

W połowie XIV wieku, w czasach księcia Bolka II Małego na terenie tzw. górnego zamku, wzniesiony został długi dom położony przy południowym odcinku  muru obronnego.

Ostatnia z wirtualnych prezentacji to zamek renesansowy – tak mogła wyglądać warownia między XV a XVI w. Prawdopodobnie po pożarze zdecydowano się wówczas na przekształcenie dwupiętrowego, kamienno-ryglowego domu w dom kamienny z czterema kondygnacjami. Później zamek otoczono jeszcze drugim kamiennym murem obronnym, tzw. parchamem i to właśnie jego pozostałości wraz z bullą papieża awiniońskiego Benedykta XIII odkryli w 2018 r. archeolodzy.

Więcej szczegółów z prac wrocławskich studentów i efektów ich badań można znaleźć na stronie https://pwr.edu.pl/uczelnia/aktualnosci/studenckie-badania-na-zamku-grodno-zdjecia–wizualizacje-11308.html

3 LIKES

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.