Press "Enter" to skip to content

Meyer Kauffmann – postać wybitna. Zapraszamy na wystawę w Głuszycy

Spread the love

W imieniu organizatorów zapraszamy na niezwykle ciekawą wystawę, która zostanie otwarta 5 stycznia o godzinie 16.00 w budynku Urzędu Miejskiego w Głuszycy. Poświęcona będzie Meyerowi Kauffmanowi i jego wielkim zakładom włókienniczym, zlokalizowanym między innymi we Wrocławiu, Świdnicy i na obszarze Gór Sowich.

Meyer Kauffmann

Sylwetkę wielkiego przemysłowca przedstawi pasjonat historii i miłośnik dziejów Głuszycy – Grzegorz Czepil.

Sam Kauffmann za nim rozpoczął rozwijanie produkcji na terenie Głuszycy i sąsiednich miejscowości, był mocno związany ze Świdnicą, do której przyjechał w latach 20. XIX wieku.

 – 7 maja 1830 r. kamienicę Rynek 27 zakupił za sumę 4400 talarów kupiec Meyer Kauffmann. Postać nowego właściciela należy do jednych z najbardziej znanych osobowości I poł. XIX wieku na Śląsku. Pochodził on spoza Świdnicy; wywodził się z Wrocławia. Był słynnym śląskim pionierem przemysłu tkackiego. Swe zakłady – początkowo działające jako manufaktury – posiadał we Wrocławiu, Jaworze, a od 1824 r. również w Świdnicy.

W późniejszym czasie założył kilka fabryk tkackich na terenie Gór Sowich, w tym w pobliskiej Jedlince (działała do końca II wojny światowej jako Mayer Kauffmann A.G.). Meyer Kauffmann był żydowskiego pochodzenia, a kupno świdnickiej kamienicy traktował jako dobrą i tanią inwestycję. Pozostawał on posesorem opisywanego domu do 4 kwietnia 1855 r., kiedy to wskutek problemów finansowych – na kamienicy spoczywał w tym czasie dług w wysokości 2000 talarów – zmuszony był sprzedać ją kupcowi Moritzowi Rennerowi. Uzyskał przy tym pokaźną sumę 13500 talarów. Sam przeniósł się do Wrocławia, gdzie zmarł w 1871 r. i pochowano go na Cmentarzu Żydowskim. Jego grobowiec rodzinny zachował się do dnia dzisiejszego – mówi historyk Sobiesław Nowotny.

Warto dodać, że w Świdnicy urodził się syn Meyera Kauffmanna – Salomon. Rodzinie wielkich śląskich przemysłowców, praktycznie zupełnie zapomnianych w dziejach Świdnicy, poświęcimy  niedługo osobne, obszerne opracowanie.

Andrzej Dobkiewicz (Fundacja IDEA)

Grobowiec rodziny Kauffmann na cmentarzu żydowskim we Wrocławiu
9 LIKES

One Comment

  1. Wrocławskie Ciekawostki Wrocławskie Ciekawostki 29 grudnia 2023

    Grobowiec Meyera i jego żony znajduje się na ścianie wschodniej 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.