Press "Enter" to skip to content

Odnaleźli parę z Książa

Spread the love

Dzięki współpracy pracowników podświebodzickiego zamku Książ z naukowcami z Politechniki Wrocławskiej udało się odnaleźć przedwojenne fotografie modeli zaginionych rzeźb kobiety i mężczyzny, zdobiących pierwotnie fontanny na tarasie Środkowym.

Odnalezione zdjęcie modeli rzeźb z tarasu Środkowego zamku Książ z 1922 roku

Odnalezione zostały w idealnym momencie, bo do końca zbliżają się prace związane z remontem i uruchomieniem zabytkowych fontann na tarasach zamku Książ. Podczas letnich miesięcy odtworzona zostanie m.in. zniszczona tuż po wojnie balustrada przy schodkach znajdujących się po obu stronach fontanny na tarasie Podkowiastym.

Prace konserwatorskie fontanny na tym tarasie obejmowały uzupełnienia oraz odtworzenie brakujących fragmentów kamiennych, konserwację istniejących fragmentów oryginalnych i odtworzenie wewnętrznej instalacji zasilająco-odpływowej.

 – Pochodzący z około 1910 roku wodotrysk ma kształt kielicha o kolumnowej, niskiej, stopie i misie w formie puklowanej czary. Przykrywa wazy o bogatej roślinno-geometrycznej ornamentyce z dwoma maszkaronami na bokach zwieńczona była częściowo wtopioną w ścianę niszy szyszką, która została odtworzona w ramach realizowanych prac naprawczych. Neorenesansowa fontanna jest prawdopodobnie wyrobem karraryjskim, sprowadzonym przez właścicieli zamku w pierwszym etapie rozpoczętej w 1908 r. rozbudowy i modernizacji zamku i jego otoczenia. – mówi Mateusz Mykytyszyn, prezes Fundacji Księżnej Daisy.

Ozdobiony jest dwoma fontannami figuralnymi (we wschodniej i zachodniej stronie tarasu). Fontanny wykonał  w 1923 roku  odnotowany w leksykonie Vollmera rzeźbiarz akademicki Max Blichmann ze Świebodzic zapewne w zespole z mistrzem budowlanym Heubnerem. Na zdjęciu lotniczym z 1925 widać fontanny ustawione po dwóch stronach roślinnego parteru na tym symetrycznie zakomponowanym tarasie. Wcześniejsze datowanie wynika z chronologii prac prowadzonych na tarasach południowych, które w większości przeprowadzono w drugiej dekadzie XX w., czyli pierwszym okresie wielkiej przebudowy i modernizacji zamku rozpoczętej w 1908 roku przez księcia Jana Henryka XV.

Taras Środkowy i Podkowiasty (w głębi) zamku Książ na zdjęciu z lat 30. ubiegłego wieku. Na szczycie fontanny widoczna jedna z figur, które zaginęły po 1945 roku

Boczne płaszczyzny balustrad basenów obu fontann są bogato dekorowane płaskorzeźbami o motywach geometrycznych i roślinnych. Ze środka każdej fontanny wyrasta kolumna zwieńczona głowicą koryncką. Trzony głowic ozdabiają  lwie maski, z których tryska woda. Nie zachowały się do naszych czasów wykonane z brązu posążki kobiety i mężczyzny, które niegdyś stały na szczytach kolumn tych fontann. Pierwotnie fontannę zachodnią wieńczyła figura dziewczyny trzymającej kaczkę, z której dzioba tryskała w górę woda, zaś na kolumnie fontanny wschodniej ustawiona była analogicznie postać mężczyzny unoszącego rybę z dyszą wodotrysku zamontowaną w pysku. Figury bóstw wodnych zrabowano po drugiej wojnie światowej. Na szczęście w Archiwum Państwowym we Wrocławiu przetrwały fotografie modeli z 1922 roku wykonanych przez artystę, który stworzył rzeźby. Posłużą one w przyszłości jako materiał źródłowy do ich rekonstrukcji.

Łącznie kompleksowej renowacji doczekały się już 33 wodotryski. Prace przy renowacji fontann finansowane są głównie ze środków własnych spółki Zamek Książ, a także częściowo ze środków dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz pieniędzy europejskich z projektów polsko-czeskich.

9 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.