Press "Enter" to skip to content

Apel w sprawie pomnika

Spread the love

Na prośbę Zarządu Towarzystwa Regionalnego Ziemi Świdnickiej publikujemy poniżej apel Towarzystwa w sprawie budowy w Świdnicy pomnika księcia Bolka II Małego.

Szanowni Państwo

W imieniu Towarzystwa Regionalnego Ziemi Świdnickiej oraz społeczności świdniczan zwracamy się z prośbą o wsparcie finansowe wyjątkowej inicjatywy:

BUDOWY POMNIKA BOLKA II ŚWIDNICKIEGO 

Żyjący w XIV wieku Bolko II Mały cieszył się uznaniem najznamienitszych rodów średniowiecznej Europy. Przez historyków jest uznawany za ostatniego niezależnego śląskiego księcia piastowskiego, wielkiego arbitra monarchów i genialnego polityka. Ten słynny wnuk Władysława I Łokietka i dla nas współczesnych może być wzorem do naśladowania w kontekście prowadzenia polityki, podejmowania decyzji w administracji i wojskowości.

W roku ubiegłym mieszkańcy Świdnicy w przeprowadzonych konsultacjach społecznych zdecydowali, że w historycznym centrum miasta, u zbiegu ulic Muzealnej, Zamkowej i Kotlarskiej, w miejscu gdzie archeolodzy odkryli ślady zamku świdnickiego, powinien stanąć pomnik księcia Bolka II. Uchwałą nr XXIV/258/20 Rady Miejskiej w Świdnicy z dnia 29 grudnia 2020 r. Rada Miejska wyraziła zgodę na upamiętnienie Bolka II Małego Księcia Świdnicko-Jaworskiego poprzez wzniesienie pomnika na skwerze im. Lecha Kaczyńskiego w Świdnicy.

Inicjatywa uhonorowania tak znamienitego władcy, związanego z naszym miastem, ma społeczny charakter, stąd idea, by w jego realizację włączyć jak największą liczbę świdniczan – tych mieszkających i działających obecnie w naszym mieście, ale i tych związanych z miastem za przyczyną urodzenia a mieszkających w różnych zakątkach naszego globu.

Jako inicjator wzniesienia pomnika Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej przeprowadzi konkurs na projekt i realizację pomnika i gromadzić będzie fundusze na jego budowę. Członkowie Towarzystwa Regionalnego Ziemi Świdnickiej zwracają się zatem z prośbą o wsparcie finansowe tak szczytnego projektu i symboliczną wpłatę na konto:

Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej; 58-100 Świdnica, ul. Długa 33

Nr konta BNP Paribas  43 1600 1462 1023 6969 3000 0002 (Kod SWIFT – BNPAPLP)

Urszula Pawłowska Przewodniczący Zarządu Towarzystwa Regionalnego Ziemi Świdnickiej

8 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.