Press "Enter" to skip to content

Archiwum przekazane!

Spread the love

Dzięki inicjatywie  Świdnickiego Portalu Historycznego do Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy trafiły dwie stare walizki mieszczące część archiwum świdnickiej rodziny pionierów – Państwa Wolframów.

Ci, którzy interesują się historią i życiem społecznym miasta z pewnością znają niezwykłą postać, niestety już nie żyjącą Eugenię Wolfram. Jakby nieco w jej cieniu pozostawał – także już nie żyjący jej mąż Edward Wolfram, który w pierwszych latach powojennych prowadził – jeszcze pod okupacyjnym pseudonimem – Edward Laskowski – sklep papierniczy w Rynku. Pani Eugenia jeszcze za życia sporo pamiątek z powojennych lat Świdnicy przekazała do muzeum. Kilka lat temu jej syn – Edward Wolfram junior – przekazał do MDK kronikę Koła Pionierów Towarzystwa Regionalnego Ziemi Świdnickiej.

Teraz Pan Edward zdecydował się przekazać dwie walizki z kilkuset zdjęciami zarówno rodzinnymi jak i tymi, dotyczącymi życia powojennego Świdnicy, dokumentami, legitymacjami i wieloma innymi pamiątkami.

Dyrektor Muzeum Dawnego Kupiectwa dr Dobiesław Karst i Edward Wolfram junior nad przekazanym archiwum

 – Z Panem Edwardem i jego niedawno zmarłą wspaniałą żoną Jadzią Juszczyk-Wolfram, znaliśmy się od wielu lat. Kiedy Edziu zadzwonił do mnie i powiedział, że chce mi przekazać trochę pamiątek stwierdziłem – że ich miejsce jest raczej w Muzeum Dawnego Kupiectwa. Zachęciłem Go do takiego rozwiązania sprawy, a On zgodził się bez wahania – mówi Andrzej Dobkiewicz, redaktor naczelny Świdnickiego Portalu Historycznego.

 – Dla nas jest to bardzo cenny dar. Nawet jeżeli część zbioru dotyczy bardziej rodziny Państwa Wolfram, a nie spraw ogólnych, to zadaniem naszego Muzeum jest gromadzenie również pamiątek po świdniczanach, którzy od 1945 roku pracowali na rzecz naszego miasta i tworzyli jego powojenną historię – powiedział podczas dzisiejszego przekazania zbiorów dyrektor Muzeum Dawnego Kupiectwa dr Dobiesław Karst.

 – Jest ważne, żeby zawsze próbować ocalić archiwalne dokumenty i zdjęcia. W jakiś sposób uzupełnią one zbiór dotyczący historii miasta. Takie rzeczy nie powinny z czasem lądować na śmietniku, a tak, niestety, czasem się dzieje. To są dla badania dziejów Świdnicy niepowetowane straty – dodał Edward Wolfram junior.

W najbliższym czasie w oparciu o przekazane do MDK archiwum, opublikujemy artykuł na temat Edwarda Wolframa seniora i zaprezentujemy niektóre ze zdjęć ze zbioru Państwa Wolframów. Póki co dziękujemy Panu Edwardowi za przekazanie zbioru do Muzeum Dawnego Kupiectwa, a jego dyrektorowi za przyjęcie tych pamiątek.

Sobiesław Nowotny

12 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.