Press "Enter" to skip to content

Archiwum z Walimia. Będą kucharskie przepisy!

Spread the love

Kontynuujemy cykl artykułów związanych z archiwum rodziny Hanke z Walimia, jakie zostało odnalezione w ruinach prowadzonej przez nich przed wojną gospody, a udostępnione nam przez dysponenta archiwum – podróżniczkę, pisarkę i badaczkę tajemnic Dolnego Śląska – Joannę Lamparską.

O walimskim archiwum i o tym, co zawiera pisaliśmy już tutaj: Znalezisko w Walimiu. Szczegóły; Archiwum z Walimia. Nowe Informacje; Odkrycie z Walimia. Weryfikacje; Archiwum z Walimia. Prząść historię…; Archiwum z Walimia. Hanke na froncie oraz Archiwum z Walimia. Powódź w 1935 roku.

Tym razem przedstawiamy zbiór czternastu fotografii, wykonanych około lat 30. XX wieku. Niestety, na odwrocie zdjęć nie ma podpisów z wyjątkiem jednej fotografii. Zdjęcia wywołane zostały w zakładzie Hermanna Hilla w Duisburgu, na co wskazuje firmowa pieczątka. Ewidentnie przedstawiają jednak rodzinę (przynajmniej częściowo) wspomnianego już w artykule Niedenführowie z Rzeczki, rodzinę Otto Paula Niedenführa, który prowadził w Rzeczce gospodę „Zum Konzertsaal”. Na zdjęciach widać nie tylko samego Niedenführa z rodziną, ale także osoby, które zwiedzają między innymi Zagórze Śląskie i tamę na Jeziorze Bystrzyckim. I tu rodzą się pytania na które chyba trudno będzie znaleźć odpowiedź. Przede wszystkim, czy osoby widoczne na zdjęciu to tylko rodzina Otto Paula Niedenführa na przykład zamieszkała w Duisburgu, czy oprócz tego też jacyś jej znajomi, którzy przyjechali na wycieczkę na Dolny Śląsk. Kolejne pytanie na które trudno znaleźć odpowiedź dotyczy kwestii dlaczego zdjęcia związane z Niedenführami z Rzeczki znalazły się w archiwum rodziny Hanke z Walimia? Byli spokrewnieni? A może po prostu Niedenführ prowadzący gospodę w Rzeczce i Hanke prowadzący gospodę w Walimiu znali się dobrze i osoby uwiecznione na zdjęciach, które odwiedziły Dolny Śląsk wysłały Hankemu fotografie na pamiątkę lub dostał je po prostu od Niedenführa? Dziś możemy tylko dywagować na ten temat.

Jedno ze zdjęć, które z Duisburga zawędrowały do Walimia. Nasz czytelnik – Artur Jarczok napisał do nas o nim: Miejsce na fotografii to Walim. Obecnie ul. Marii Konopnickiej. Ludzie idą w kierunku stacji kolejowej. Za nimi budynek z cegły (istniejący). Budynek ze spadzistym dachem już nie istnieje.

Jeżeli chodzi o samą rodzinę Hanke, otrzymaliśmy ciekawą informację uzupełniającą dzieje tej rodziny od Łukasza Kazka z Walimia. Według niego ostatni właściciel gospody Fritz Hanke miał dwoje dzieci – syna i córkę o imieniu Margaretha (ur. w 1914 i 1917 r. – co jest do sprawdzenia w księgach parafialnych w Archiwum Państwowym we Wrocławiu). Ciekawszą informacją jest ta, że potomkowie rodziny Hanke byli na spotkaniu byłych mieszkańców Walimia, jakie miało miejsce w 1987 r. w Lipsku. Według Łukasza Kazka w księdze pamiątkowej z tego spotkania widniały ich wpisy. Niestety, to jest ostatni, znany ślad po nich, gdyż mimo czynionych starań nie udało się ich odnaleźć na terenie Niemiec i skontaktować się z nimi.

Poniżej w galerii przedstawiamy czternaście wspomnianych wcześniej zdjęć, wywołanych w Duisburgu i zachowanych w archiwum rodziny Hanke. Do zaprezentowania zostały jeszcze trzy rzeczy, aczkolwiek będą one musiały zostać przetłumaczone z języka niemieckiego na polski, co przy odręcznym piśmie i różnym stanie zachowania dokumentów, trochę potrwa. Obiecujemy jednak, że na pewno zaprezentujemy je czytelnikom ŚPH. A są to:

 – mały notes (bardzo źle zachowany) – być może pamiętnik czy też dziennik Fritza Hanke z okresu I wojny światowej

 – zbiór listów pisanych w przez kilka miesięcy 1944 r. z małej miejscowości, z terenu okupowanej Polski, w których mogą być informacje na temat wojennych miesięcy i sytuacji w niej panującej (rewelacyjne źródło do historii tej miejscowości)

 – przepisy kucharskie – zapewne żony Fritza Hanke, które być może wykorzystywała w gospodzie, jaką prowadziła z mężem (ciekawe, czy ktoś skusi się ugotować coś wg tych przepisów i sprawdzić jakie smaki cenili przedwojenni mieszkańcy Walimia).

Andrzej Dobkiewicz (Fundacja IDEA)

6 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Mission News Theme by Compete Themes.