Press "Enter" to skip to content

Doktor Brehmer

Spread the love

Na przełomie października i listopada, każdego roku odwiedzamy groby swoich bliskich.

Uzdrowisko w Sokołowsku na początku XX wieku (Źródło: polska-org.pl)

Istnieje wiele miejsc pamięci na Dolnym Śląsku, poświęconych dawnym jego mieszkańcom, które tylko  dzięki bezinteresowności osób dbających o nie – przetrwały! W ubiegłym roku przybliżyliśmy historię nekropolii w Piątnicy (czytaj tutaj: Przywracanie pamięci w Piątnicy). W tym roku wybraliśmy się do Sokołowska (gmina Mieroszów, powiat wałbrzyski), by odwiedzić miejsce spoczynku bardzo zasłużonego dla miejscowości, choć obecnie nieco zapomnianego – doktora  Hermanna Brehmera.

Urodził się 14 sierpnia 1826 roku, w Kurtach (obecny Kurczów koło Strzelina). Wykształcenie zdobył na uniwersytetach w Berlinie i Wrocławiu. Był pionierem w dziedzinie  leczenia gruźlicy, za pomocą klimatu oraz diety.  Do Sokołowska przybył za sprawą swojej szwagierki – Marii von Colomb, która to zauroczyła się krajobrazem miejscowości i namówiła młodego doktora, aby tu rozwinął swoje umiejętności.

W 1855 roku w Sokołowsku, wówczas jeszcze Görbersdorf,  zostało uruchomione pierwsze tego typu specjalistyczne sanatorium dla gruźlików, w którym zastosowano nowatorską metodę leczenia klimatyczno-dietetycznego.

Popularność metod Brehmera była znana nie tylko w kraju, ale też poza jego granicami, co przyczyniło się do dynamicznego rozwój uzdrowiska. W latach swojej świetności było gotowe przyjąć nawet około tysiąca kuracjuszy!

Doktor Herman Brehmer zmarł 28 grudnia 1889 roku, w Sokołowsku. Jego życzeniem było, aby został pochowany w parku Zdrojowym, w miejscu które sam wybrał i odpowiednio przygotował. Spoczął na zboczu wzgórza, z którego niegdyś musiał rozciągać wspaniały widok na jego Sokołowsko.

Jak podają źródła grobowiec splądrowano w 1945 roku, zrabowane zostały nawet trumny, a ciała Hermana Brehmera oraz jego małżonki zbezczeszczone. Dopiero okoliczna ludność pochowała je na nowo, gdzieś w okolicy grobowca. Sam grobowiec od tamtej pory popada w ruinę.

Ostatnie dwa lata przyniosły nadzieję, na chociaż symboliczne upamiętnienie osoby Hermanna Brehmera, tak ważnej dla Sokołowska.

Stało się to za sprawą młodego człowieka, którego rodzina z uzdrowiskiem była związana od pokoleń.

Janusz Mich, który spędza w Sokołowsku każdą możliwą chwilę, zwrócił uwagę lokalnych władz na potrzebę odbudowy grobowca i nie ustaje w wysiłku tocząc praktycznie samotną walkę o to miejsce.

To babcia zaraziła mnie historią tego miejsca. Jej ojciec, a mój pradziadek chadzał tam gdy jeszcze w grobowcu była trumna doktora Brehmera. Panował wówczas jeszcze kult jego pamięci. Poczułem, że należy kontynuować te tradycję – mówi Janusz Mich.

W tym roku przypada pierwsza rocznica odsłonięcia skromnej tabliczki pamiątkowej, wystawionej obok zrujnowanego grobowca. Janusz Mich dba o to by wokół tego miejsca był zawsze porządek. Posadził tam kwiaty, a nawet wystawił ławeczkę na której można przysiąść w zadumie. Niestety, jak dotąd nie udało mu się otrzymać pomocy od lokalnych władz w sprawie samego grobowca. Na domiar złego, ktoś anonimowo umieścił informację o jego rozbiórce. Administrator terenu utrzymuje, że nic takiego się nie wydarzy…

Anna Czarna

14 LIKES

5 komentarzy

  1. Klakier Klakier 5 listopada 2021

    Właścicielem terenu i obiektu są Lasy Państwowe. Lokalne władze ( czyli Gmina Mieroszów ), które są posądzane przez bohatera artykułu o bezczynność, zgodnie z prawem nie mogą podejmować dzialań na nie swoim terenie.

  2. Bożena Gieburowska Bożena Gieburowska 20 lipca 2022

    Smutno-smutno-smutno. I wstyd.

  3. John Doe John Doe 23 listopada 2023

    Proszę się nie bać odpowiedzialności…zbeszczeczenie grobu i zmarłych dokonała polska ludność napływowa że wschodu która przybyła tutaj w 1945 roku i później. Poszukiwania depozytów nadal rozgrzewają hadzaji do dnia dzisiejszego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.