Press "Enter" to skip to content

„Hanna” – drugie życie!!!

Spread the love

Niedawno pisaliśmy o alarmującym stanie zabytkowej – jednej z najpiękniejszych w Świdnicy – willi „Hanna” przy ulicy Generała Władysława Sikorskiego (o historii willi i jej dewastacji czytaj tutaj: „Hannę” czeka… rozebranie?!, Postscriptum do „Hanny”.

Zaraz potem skontaktował się z nami pan Krystian Cycak od kilku tygodni nowy współwłaściciel willi. – Willa nie będzie rozebrana. Na pewno ją wyremontujemy – obiecywał wówczas. I wszystko wskazuje na to, że tak się stanie. Od kilku dni w willi trwa wielkie sprzątanie, prace zabezpieczające i przygotowania do rozpoczęcia remontu.

Od 24 września 1986 roku willa, wraz z ozdobnym ogrodzeniem i altaną, wpisana jest do rejestru zabytków, stąd w sprawie stanu budynku działania niejednokrotnie podejmowały służby konserwatorskie. Jak potwierdza Anna Nowakowska-Ciuchera, kierownik wałbrzyskiej delegatury Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, zły stan zachowania zabytkowego budynku jest wynikiem wieloletnich zaniedbań, braku zabezpieczenia i bieżących prac remontowo-konserwatorskich, a także nienależytego dozoru, do czego właściciel zobowiązany jest na mocy ustawy o ochronie zabytków. – W ocenie organu konserwatorskiego stan budynku powinien być powodem do natychmiastowego podjęcia prac remontowych, mających na celu zabezpieczanie substancji zabytkowej w stopniu umożliwiającym jej trwale zachowanie – zaznacza Nowakowska-Ciuchera w rozmowie z portalem Świdnica24.pl

 – Zależy mi na tym, żeby odrestaurować ten budynek w najbliższym czasie. Pracuję nad całą dokumentacją, a także nad wnioskiem o dofinansowanie. To jest olbrzymia inwestycja i nie jesteśmy w stanie jej sami zrealizować. Roboty jest ogrom – tłumaczy Krystian Cycak, jeden z nowych współwłaścicieli willi. Jak szacuje, remont zabytkowego obiektu może pochłonąć nawet 7,5 mln złotych i potrwać półtora roku. – To optymistyczna wersja, która zależeć będzie również od tego, jak będziemy dogadywać się z konserwatorem zabytków. 1 lipca mamy spotkanie z panią konserwator. Zobaczymy, jak ona podchodzi do tego tematu, a przy tym dowiemy się, w którym kierunku mamy iść i jaki ma być zakres prowadzonych prac – dodaje.

Nowy współwłaściciel willi zawodowo związany jest z branżą budowlaną już praktycznie od 20 lat i w swojej karierze miał do czynienia z pracami przy tego typu zabytkowych obiektach, co zwiększa szanse obiektu na powrót do lat świetności.

W odnowionej willi nowy współwłaściciel chciałby uruchomić centrum badawcze, poświęcone rozwojowi i zachowaniu dzieci uzależnionych od telefonów, komputerów i Internetu. Liczy przy tym na sensowną, przyszłą współpracę z samorządem. Najpierw jednak konieczne jest przeprowadzenie gruntownego remontu, który w optymistycznych założeniach może rozpocząć się już w październiku bieżącego roku.

Będziemy kibicować panu Krystianowi Cycakowi spełnienia jego planów, które przywrócą miastu jedną z jej najpiękniejszych willi.

Michał Nadolski (Świdnica24.pl)/Andrzej Dobkiewicz (Fundacja IDEA)

(Podziękowania dla portalu Świdnica 24.pl za użyczenie informacji i zdjęć)

11 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.