Press "Enter" to skip to content

Insygnium dla Kosteckiego

Spread the love

W 2021 roku dzięki staraniom Żarowskiej Izby Historycznej ostatnie miejsce spoczynku starszego sierżanta Bolesława Kosteckiego – żołnierza II Korpusu Polskiego gen. W. Andersa i jego rodziny ma godną oprawę. Zniszczony drewniany nagrobek zastąpiła granitowa płyta.

Bolesław Kostecki (1895-1979)

Na miejscu starej drewnianej skrzyni oraz metalowego krzyża wykonany został w czerwcu ubiegłego roku nowy granitowy nagrobek.

Starszy sierżant (chorąży) Bolesław Kostecki to były mieszkaniec Żarowa. Podczas II wojny światowej walczył w II Korpusie Polskiego gen. W. Andersa.  Był bohater walk o Tobruk, Monte Cassino, Anconę i Bolonię. Uhonorowany licznymi odznaczeniami. Zmarł 3 grudnia 1979 roku i został pochowany na cmentarzu komunalnym w Żarowie.

Po roku od momentu odnowienia grobu żołnierza odbędą się przy nim niezwykłe uroczystości. Na podstawie ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski (Dz. U. z 2018 r. poz. 2529), grób st. sierż. (chor.) Bolesława Kosteckiego, ur. 31.10.1895 r., żołnierza Armii gen. Józefa Hallera oraz II Korpusu Polskiego został wpisany do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski (numer ewidencyjny – 3591).

W dniu 6 czerwca 2022 r., o godz. 11.00 na cmentarzu komunalnym w Żarowie przy ul. Armii Krajowej 1, odbędzie się uroczyste przytwierdzenie insygnium „Grób Weterana” do nagrobka st. sierż. (chor.) Bolesława Kosteckiego, którego dokona dr Katarzyna Pawlak-Weiss – naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu.

Po nadaniu insygnium, o godz. 12.00 w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Żarowie przy ul. Piastowskiej 10A, odbędzie się briefing prasowy, podczas którego podsumowana zostanie dotychczasowa współpraca Żarowskiej Izby Historycznej z Instytutem Pamięci Narodowej – Oddział Wrocław, a także przedstawiony zarys kolejnego, wspólnego projektu.

Andrzej Dobkiewicz (Fundacja IDEA)

12 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.