Press "Enter" to skip to content

Kto pociął i gdzie jest sztandar?

Spread the love

Czy gdzieś lub u kogoś zachowała się brakująca część pierwszego sztandaru I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Świdnicy?

27 kwietnia 1947 roku w obecności przedstawicieli władz państwowych odbyła się uroczystość poświęcenia i przekazania społeczności szkolnej  sztandaru ufundowanego przez komitet rodzicielski. Pierwszym chorążym szkoły został uczeń klasy pierwszej Bogdan Krawczyk. Sztandar, na którym widniał emblemat z Matką Boską zaginął podczas kolejnych przeprowadzek. Do dzisiaj ocalał jedynie jego mały fragment z wyhaftowanym orłem w koronie. Co się stało z resztą?

Tylko częściowo udało nam się odtworzyć losy zaginionego eksponatu. Przez pierwsze ćwierćwiecze sztandar przechowywany był w szkole. W maju 1970 roku Muzeum w Świdnicy zorganizowało w sali fresków wystawę Pionierskie lata, na której zaprezentowano użyczone przez osoby prywatne, instytucje, zakłady pracy i szkoły – pamiątki, z okresu tuż po zakończeniu II wojny światowej.

Na wystawie prezentowano, między innymi, pierwszy sztandar I Liceum Ogólnokształcącego.

Resztki sztandaru I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy (Ze zbiorów Stanisława Bielawskiego)

Ówczesna dyrektor szkoły – Czesława Bednarska zgodziła się 20 kwietnia 1970 roku nie tylko sztandar szkoły na wystawę wypożyczyć, ale też poinformowała ówczesnego kierownika muzeum Franciszka Jarzynę, że po zakończeniu wystawy sztandar ów ma zamiar na stałe przekazać do muzeum, co Franciszek Jarzyna odnotował w swych dziennikach.

4 kwietnia 1970 r. szkolny woźny dostarczył sztandar na wystawę, której otwarcie miało miejsce 12 maja 1970 roku. Wystawę Pionierskie lata zamknięto 21 stycznia 1971 roku.

Pod tą datą w dziennikach Franciszka Jarzyny widnieje zapis: Sztandary z wystawy lokujemy w magazynku i owijamy w papier. Wiadomo, że kierownik muzeum informował potem listownie ofiarodawców eksponatów, by zabrali je z muzeum. Jest to ostatnia informacja dotycząca losów jeszcze kompletnego sztandaru I LO

W tej chwili w Izbie Pamięci szkoły eksponowany jest tylko fragment sztandaru z wizerunkiem orła. Brak odwrotnej jego części z wyobrażeniem Matki Boskiej. W 1971 r. lub później ktoś musiał zabrać sztandar zdeponowany w magazynie Muzeum. Kto to był? Kiedy sztandar został pocięty i czy zachowała się jego pozostała część? Co stało się z drugą jego częścią  przedstawiającą Matkę Boską? Jakie były pierwotnie rozmiary sztandaru? Jak cały sztandar lub jego istniejący do dziś fragment dotarł do I LO?

Mamy nadzieję, że świdniczanie pomogą nam znaleźć odpowiedzi na te pytania, a może i pozostałą część pierwszego sztandaru szkoły.

Stanisław Bielawski

10 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.