Press "Enter" to skip to content

Nowy Świdnicki Magazyn Historyczny! Mija 720 lat od śmierci księcia Bolka I Surowego

Spread the love

W Świdnicy niezauważenie minęła 720. rocznica śmierci jednego z najwybitniejszych książąt śląskich i twórcy księstwa świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Czytelników ŚPH mikołajkowy prezent. Ale po kolei…

W tym roku staraniem Świdnickiego Portalu Historycznego i portalu Świdnica24.pl wydany został pierwszy, sygnalny numer Świdnickiego Magazynu Historycznego.

Ciekawi byliśmy, jak przyjmą Czytelnicy pierwszy tego typu periodyk w naszym mieście, poświęcony dziejom Świdnicy i powiatu świdnickiego. Zaskoczeni byliśmy niezwykle pozytywnym jego odbiorem przez Państwa (dziękujemy za liczne gratulacje, pochwały, słowa uznania i uwagi!). Wydrukowany spory nakład, przekazany Państwu bezpłatnie rozszedł się błyskawicznie. Docenili Państwo nie tylko zawartość merytoryczną, ale i formę wydania, a przede wszystkim inicjatywę. Skłoniło nas to do podjęcia pewnych działań, które – o ile przyniosą oczekiwany skutek, a taką mamy nadzieję – pozwolą na systematyczne ukazywanie się Świdnickiego Magazynu Historycznego, jako kwartalnika już od przyszłego roku.

Póki co, mamy dla Państwa dwie niespodzianki, a właściwie mikołajkowe prezenty od Świdnickiego Portalu Historycznego i portalu Świdnica24.pl.

Na liczne prośby tych osób, którym nie udało się zdobyć wersji papierowej sygnalnego numeru ŚMH, a poświęconego 110. rocznicy wielkiej Wystawy Przemysłu i Rzemiosła, jaka została zorganizowana w naszym mieście w 1911 roku, publikujemy obok ten magazyn wersji elektronicznej (PDF) do pobrania przez Państwa, na swoje komputery.

Drugi prezent mikołajkowy związany jest z przypadającą na mijający rok rocznicą śmierci księcia Bolka I Surowego.

W Świdnicy trwa obecnie akcja związana z upamiętnieniem postaci ostatniego księcia świdnicko-jaworskiego Bolka II Małego. Zbierane są fundusze na jego pomnik, w związku z czym przyszły rok – 2022 Rada Miejska w Świdnicy uznała za Rok Bolka II Małego, nawiązując do możliwej rocznicy jego urodzin (w ocenie historyków książę mógł się urodzić pomiędzy 1308 a 1312 rokiem).

Bolko I Surowy nie doczekał się jak do tej pory żadnej kompleksowej biografii. Wydanie specjalne Świdnickiego Magazynu Historycznego chociaż w niewielkim stopniu przedstawia postać księcia, niesłusznie pomijanego i nieco zapomnianego

Tymczasem – jak już wspomniano – zupełnie nie zauważenie przeszła w mieście 720. rocznica śmierci twórcy księstwa świdnicko-jaworskiego i jego późniejszej potęgi – założyciela dynastii Piastów świdnicko-jaworskich, księcia Bolka I Surowego, który zmarł 9 listopada 1301 roku. Z tej okazji postanowiliśmy przygotować Specjalne Wydanie Świdnickiego Magazynu Historycznego, które jest poświęcone wyłącznie temu władcy, a którego współcześni – doceniając – jego wielkość – nazywali Koroną Śląska.

To, że dzisiaj Bolko I Surowy nie zajmuje w historiografii polskiej należnego mu miejsca, wynika poniekąd z kilkudziesięcioletniej tradycji w czasach PRL kreowania na obrońcę polskości jego wnuka Bolka II Małego. Tymczasem obaj władcy byli przede wszystkim książętami śląskimi. Oczywiście, świadomymi swojego pochodzenia z rodu Piastów, ale nie jakby nam się wydawało – polskimi książętami a śląskimi. Pech Bolka I Surowego w powojennej historiografii polegał na tym, że w zestawieniu z Bolkiem II Małym – „obrońcą polskości”, zawsze był uważany za tego bardziej zniemczonego władcę. Jednocześnie bardziej uwypuklane były sukcesy w polityce i dyplomacji oraz znaczenie Bolka II Małego, niż jego dziada Bolka I Surowego.

A przecież źródeł potęgi i znaczenia księstwa świdnicko-jaworskiego w połowie XIV wieku, za panowania wnuka Bolka I Surowego – Bolka II Małego należy bezwzględnie upatrywać w podwalinach, które położył Bolko I. Trzeba powiedzieć wprost. Gdyby nie całe życie i działalność Bolka I Surowego, być może dziś jego wnuk byłby jednym z wielu książąt z okresu rozbicia dzielnicowego Śląska, którzy niczym szczególnym się nie wyróżnili i bardzo szybko poddali swoje ziemie władztwu czeskiemu. Dzisiaj, w 720. rocznicę śmierci księcia Bolka I Surowego, warto przypomnieć jego postać, niesłusznie zepchniętą na pobocze historii – piszą we wstępie do Świdnickiego Magazynu Historycznego historyk Sobiesław Nowotny i redaktor naczelny Świdnickiego Portalu Historycznego Andrzej Dobkiewicz.

– Władca był to wyjątkowy, sprawny polityk, znakomity administrator. Budując swoją potęgę, budował także siłę miasta, doceniając jego mieszkańców i nie bojąc się nowoczesnych rozwiązań. Stworzone przez niego Państwo przetrwało przez następne stulecie. W tym roku mija 720 lat od śmierci Bolka I Surowego. Nie będzie miał swojego roku ani pomnika, ale staraniem świdnickich historyków i pasjonatów historii  – Sobiesława Nowotnego i Andrzeja Dobkiewicz, powstała publikacja, która w barwny i rzetelny sposób pokazuje władcę na tle jego epoki – mówi Agnieszka Szymkiewicz, redaktor naczelna portalu Świdnica24.pl.

Specjalne wydanie Świdnickiego Magazynu Historycznego jest do pobrania obok w wersji elektronicznej (PDF) oraz na stronie portalu Świdnica24.pl. Życzymy pasjonującej lektury!

Redakcja

10 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.