Press "Enter" to skip to content

Pierwsze znaleziska

Spread the love

Dość długo trwały przygotowywania niedawno założonego Żarowskiego Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Aureus do pierwszych poszukiwań w terenie.

 – Dopełnienie wszelkich formalności, abyśmy mogli działać oficjalnie i zgodnie z prawem wymagało trochę czasu i biurokracji. Sąd rejestrowy, konto itp. zajęło nam kilka tygodni. Poza tym przygotowaliśmy szereg wniosków o zezwolenie na poszukiwania skierowanych zarówno do właścicieli gruntów, jak i urzędu konserwatorskiego. Otrzymaliśmy niedawno zezwolenia na poszukiwania w sumie na obszarze na prawie 1000 hektarów. Poza tym otrzymaliśmy zezwolenie Gminy Żarów na poszukiwania na wszystkich gruntach do niej należących. Będziemy mieli więc co robić przez najbliższe miesiące – mówi prezes Stowarzyszenia Bogdan Mucha. – Oczywiście nie marnowaliśmy czasu, uczestnicząc w kilku festynach, gdzie prezentowaliśmy nasze stowarzyszenie. Widzieliśmy zainteresowanie naszą działalnością, co mam nadzieję przełoży się na kolejne ciekawe miejsca do spenetrowania.

Galeria – spotkania (kliknij, aby powiększyć)

W miniony weekend członkowie Stowarzyszenia przeprowadzili dwudniowe poszukiwania w okolicach Tarnawy (gmina Żarów). Celem wyprawy było odnalezienie ukrytych lub porzuconych zabytków historycznych i archeologicznych. Do najciekawszych znalezisk, które udało się wykopać spod ziemi podczas kilkugodzinnych prac, należą bez wątpienia: średniowieczna klamra datowana na okres XIV-XV wiek oraz pięć monet z wizerunkiem cesarzowej Austrii – Marii Teresy von Habsburg, z lat 1760 1762, czyli okresu tzw. wojny siedmioletniej, zwanej też III wojną śląską.

W trakcie poszukiwań odnalezione zostały także niebezpieczne przedmioty z czasów II wojny światowej w postaci pocisku artyleryjskiego kaliber 122 mm oraz granatu moździerzowego kaliber 50 mm. Niewybuchy do czasu przyjazdu patrolu saperskiego zostały zabezpieczone przez funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Żarowie.

Galeria – pierwszy dzień poszukiwań

Owocny był także drugo dzień poszukiwań. Wraz z poszukiwaczami z TOY Grupa Detektorystów oraz Grupy Pozytywnych Detektorystów członkowie Stowarzyszenia odnaleźli wiele cennych, historycznych znalezisk, m.in. monety datowane od 1786 r., wybijane w Królestwie Prus, Cesarstwie Niemieckim i  Republice Weimarskiej, guziki -w tym mundurowe, ozdoby oraz relikt odznaczenia z czasów II wojny światowej, tzw. Medaille Winterschlacht im Osten 1941/42 (Medal za Kampanię Zimową na Wschodzie 1941/1942). Z naleziono również sporą ilość kul muszkietowych.

Galeria – drugi dzień poszukiwań

Odkryte artefakty wstępnie datować można od XVII wieku po czasy II wojny światowej. Teraz zostaną oczyszczone, a po uzyskaniu zgody służb konserwatorskich zostaną prawdopodobnie przekazane do Żarowskiej Izby Historycznej.

Andrzej Dobkiewicz (Fundacja IDEA)

24 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Mission News Theme by Compete Themes.