W świdnickiej katedrze nadal trwają zakrojone na ogromną skalę prace konserwatorskie. Oczywiście na wysokie rusztowania ustawione w nawie głównej nie mają wstępu osoby postronne, ale dzięki pracownikom Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków delegatura w Wałbrzychu, którzy dokumentują prowadzone prace, jesteśmy w stanie czytelnikom ŚPH pokazać elementy, które zostały odkryte podczas prac konserwacyjnych i których pewnie nikt nie zobaczy przez kolejne kilkadziesiąt lat.
Prezentowane poniżej zdjęcia zostały opublikowane na stronie WUOZ na Facebooku, gdzie znajduje się także informacja o aktualnie prowadzonych pracach:
Galeria (kliknij, aby powiększyć)
• Kontynuowane są prace konserwatorskie przy ołtarzu głównym, finansowane przy udziale dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zwieńczenie ołtarza poddano konserwacji w zeszłym roku, obecnie zdemontowane zostały rzeźby z niższych poziomów zwieńczenia.
• Na ścianach i żebrach nawy głównej ujawnione zostały inskrypcje, datujące kolejne fazy i nawarstwienia kościoła, jak również atrybuujące kolejne jego dekoracje. Wszystkie napisy zostaną poddane konserwacji, inwentaryzacji oraz zostaną włączone do badań konserwatorskich i architektonicznych kościoła.
Galeria (kliknij, aby powiększyć)
• Przy północnej ścianie nawy istniała empora chórowa, zlikwidowana w
czasie barokizacji kościoła. Pozostały fragmenty belek osadzone w gniazdach w
ścianie kościoła. Na ścianach zachował się fragment dekoracji malarskiej, pod
emporą chórową z głową lwa, ponad emporą i wokół obecnie nieistniejących
organów – iluzjonistyczna dekoracja malarska.
Manierystyczna forma, dobry światłocień, dobra iluzja. Naprawdę uczta dla oka!
• Manierystyczna dekoracja malarska za nieistniejącymi obecnie organami na początku XVII w. został pokryta wydrapanymi napisami najprawdopodobniej przez chórzystów. Wpisane daty 1604, 1605, 1614 są jednym z elementów datujących dekorację.
AD
11 LIKES
Skomentuj jako pierwszy!