W świdnickiej katedrze kontynuowane są prace konserwatorskie i remontowe przy głównym ołtarzu w prezbiterium.
Rozpoczęły się prace związane z konserwacją figury Boga Ojca na zwieńczeniu ołtarza głównego. Jest to dzieło wybitnego śląskiego rzeźbiarza i jezuity Johanna Riedla, ukończone przez niego w 1694 r. Wykonanie niezbędnych prac było możliwe dzięki dotacji w wysokości 50 tysięcy złotych, przyznanych przez wojewodę dolnośląskiego. To jednak kropla w morzu potrzeb. Według szacunków koszt remontu i konserwacji całego ołtarza głównego zamyka się kwotą kilku milionów złotych.
Świdnicka katedra jest jedną z najcenniejszych gotyckich kościołów nie tylko na Dolnym Śląsku, ale i w Polsce. W marcu 2017 roku wpisana została na ogólnopolską listę Pomników Historii.
Kilka tygodni temu wymagająca ogromnych nakładów finansowych na remonty katedra, otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości prawie 17 milionów złotych na realizację konserwacji, rewitalizacji i digitalizacji barokowego wnętrza gotyckiej świątyni.
Zaplanowane prace konserwatorskie będą obejmowały m.in.:
– konserwację malowideł na ścianach i sklepieniach nawy oraz prezbiterium (z wyłączeniem prac konserwatorskich wykonanych na fragmencie ściany nawy głównej, oraz wykonywanych w 2018 roku na połowie ściany prezbiterium oraz większości powierzchni sklepienia prezbiterium)
– konserwację wielkoformatowych
obrazów sztalugowych wraz z ramami z nawy głównej, tj. 6 prostokątnych obrazów
z nawy głównej oraz 8 obrazów owalnych z nawy głównej wraz z ramami;
– konserwację 9 rzeźb ustawionych na filarach nawy głównej
– digitalizację obiektów, które poddane zostały konserwacji
Inicjatorem budowy świdnickiej katedry był książę świdnicki Bernard Stateczny, prace budowlane rozpoczął jednak być może dopiero jego syn książę Bolko II Mały. Wystrój i wyposażenie są dziełem wielu wybitnych śląskich artystów, m.in. Johanna Riedla, Johanna Georga Etgensa, Georga Leonharda Webera, Michaela Willmanna czy Jeremiasa Knechtla.
7 LIKES
Skomentuj jako pierwszy!