Press "Enter" to skip to content

Remont Pana Boga

Spread the love

W świdnickiej katedrze kontynuowane są prace konserwatorskie i remontowe przy głównym ołtarzu w prezbiterium.

Rozpoczęły się prace związane z konserwacją figury Boga Ojca na zwieńczeniu ołtarza głównego. Jest to dzieło wybitnego śląskiego rzeźbiarza i jezuity Johanna Riedla, ukończone przez niego w 1694 r. Wykonanie niezbędnych prac było możliwe dzięki dotacji w wysokości 50 tysięcy złotych, przyznanych przez wojewodę dolnośląskiego. To jednak kropla w morzu potrzeb. Według szacunków koszt remontu i konserwacji całego ołtarza głównego zamyka się kwotą kilku milionów złotych.

Świdnicka katedra jest jedną z najcenniejszych gotyckich kościołów nie tylko na Dolnym Śląsku, ale i w Polsce. W marcu 2017 roku wpisana została na ogólnopolską listę Pomników Historii.

Kilka tygodni temu wymagająca ogromnych nakładów finansowych na remonty katedra, otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości prawie 17 milionów złotych na realizację konserwacji, rewitalizacji i digitalizacji barokowego wnętrza gotyckiej świątyni.

Remont ołtarza głównego w świdnickiej katedrze

Zaplanowane prace konserwatorskie będą obejmowały m.in.:

– konserwację malowideł na ścianach i sklepieniach nawy oraz prezbiterium (z wyłączeniem prac konserwatorskich wykonanych na fragmencie ściany nawy głównej, oraz wykonywanych w 2018 roku na połowie ściany prezbiterium oraz większości powierzchni sklepienia prezbiterium)

– konserwację wielkoformatowych obrazów sztalugowych wraz z ramami z nawy głównej, tj. 6 prostokątnych obrazów z nawy głównej oraz 8 obrazów owalnych z nawy głównej wraz z ramami;
– konserwację 9 rzeźb ustawionych na filarach nawy głównej

– digitalizację obiektów, które poddane zostały konserwacji

Inicjatorem budowy świdnickiej katedry był książę świdnicki Bernard Stateczny, prace budowlane rozpoczął jednak być może dopiero jego syn książę Bolko II Mały. Wystrój i wyposażenie są dziełem wielu wybitnych śląskich artystów, m.in. Johanna Riedla, Johanna Georga Etgensa, Georga Leonharda Webera, Michaela Willmanna czy Jeremiasa Knechtla.

7 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.