Fantastyczną wystawę stworzył Tomasz Smagłowski w Izbie Tradycji Ziemi Strzegomskiej – CAS „Karmel”. „Strzegom w kolorze” to zbiór kilkuset starych pocztówek i pokolorowanych archiwalnych zdjęć, przedstawiających miasto w minionych czasach.
Oglądając wystawę odbywamy podróż w czasie, poznając wiele miejsc i architekturę oraz życie mieszkańców Strzegomia sprzed kilkudziesięciu lat, a często ponad stu lat. Na wielu pocztówkach i zdjęciach dostrzec można zarówno budynki jak i miejsca, których dziś już nie ma albo zmieniły się w zasadniczy sposób.
– Wystawa, to efekt moich zainteresowań historią miasta – mówi Tomasz Smagłowski. – W swoich zbiorach mam około 4 tysięcy zdjęć i pocztówek, które zbieram od ponad 20 lat. Uważam, że te zbiory powinni poznać strzegomianie i turyści odwiedzający nasze miasto, chociaż ze względu na obostrzenia i restrykcje związane z pandemią Covid-19 jest to w tej chwili utrudnione. Wystawa będzie stałym elementem w Izbie Tradycji Ziemi Strzegomskiej, jednak na razie nie można jej zwiedzać osobiście. Dlatego do wystawy zrealizowałem cztery kilkunastominutowe filmy [zamieszczamy je poniżej], które w pewien sposób ilustrują to, co znajdziemy, odwiedzając Izbę.
Podkreślić należy ilość pracy, jaką w przygotowanie wystawy włożył Tomasz Smagłowski. O ile część ze starych pocztówek byłą wydana w wersji kolorowej, o tyle pokaźna część prezentowanego zbioru trzeba było pokolorować komputerowo, co było żmudne i wymagało cierpliwości i sporo czasu. – Covid-19 i zamknięcie Centrum dla odwiedzających sprzyjały tej pracy – śmieje się Tomasz Smagłowski. – W normalnych uwarunkowaniach na skutek dużej ilości wydarzeń w Centrum i osób je odwiedzających byłoby to trudniejsze, a na pewno zajęłoby więcej czasu.
Tomasz Smagłowski od wielu lat działa na rzecz utrwalania i upowszechniania wiedzy historycznej związanej ze Strzegomiem. Pod jego kierownictwem w Izbie Tradycji Ziemi Strzegomskiej gromadzone są pamiątki i eksponaty związane z dziejami miasta. Zbiór jest całkiem pokaźny i bardzo urozmaicony. Udało się ocalić między innymi książki wydawane w Strzegomiu, organy z dawnego kościoła ewangelickiego, różnego rodzaju sprzęty gospodarstwa domowego czy fragmenty drobnej, ozdobnej kamieniarki z wyburzanych po 1945 roku ruin zabytkowych kamienic i obrazy oraz pokaźny zbiór pięknej porcelany.
Ogromną rolę przy gromadzeniu pamiątek przeszłości odgrywają sami mieszkańcy Strzegomia, którzy często oddają do Izby posiadane pamiątki i eksponaty.
Izbę Tradycji Ziemi Strzegomskiej na pewno warto zapisać sobie jako miejsce godne odwiedzenia, gdy tylko miną obostrzenia związane z pandemią. A na razie… zapraszamy do obejrzenia czterech filmów promujących wystawę autorstwa Tomasza Smagłowskiego.
Andrzej Dobkiewicz (Fundacja IDEA)
5 LIKES
Skomentuj jako pierwszy!