Press "Enter" to skip to content

Świdnicki Magazyn Historyczny – już jest!

Spread the love

Świdnica wzbogaciła się o nową inicjatywę historyczną. W poniedziałek 28 czerwca ukazał się pierwszy numer Świdnickiego Magazynu Historycznego! Jego wydawcami są portal Świdnica24.pl i Fundacja IDEA – wydawca Świdnickiego Portalu Historycznego. Honorowy patronat nad publikacją objął starosta świdnicki Piotr Fedorowicz.

Andrzej Dobkiewicz, Marek Kowalski i Sobiesław Nowotny podczas promocji Świdnickiego Magazynu Historycznego w parku Centralnym, na którego terenach 110 lat temu odbyła się wielka Wystawa Rzemiosła i Przemysłu

 – Wprawdzie ukazujący się w Internecie od dwóch i pół roku Świdnicki Portal Historyczny zdobył już sobie liczne grono czytelników i wielbicieli historii, ale zdawaliśmy sobie sprawę, że papierowa publikacja poświęcona dziejom Świdnicy i powiatu świdnickiego, pozwoli nam na jeszcze szersze rozpropagowanie historii miasta i regionu i zainteresowanie nimi mieszkańców. Na współpracę przy realizacji tego pomysłu namówiliśmy wydawcę najpopularniejszego portalu informacyjnego w mieście Świdnica24.pl – Marka Kowalskiego i redaktora naczelnego portalu – Agnieszkę Szymkiewicz. Efektem finalnym tej współpracy jest właśnie bezpłatny Świdnicki Magazyn Historyczny, który dziś trafił do mieszkańców. Mamy nadzieję, że nasze artykuły w kolejnych wydaniach na temat Świdnicy i spraw związanych z całym powiatem, zainteresują wielbicieli historii – mówi Andrzej Dobkiewicz, redaktor naczelny Świdnickiego Portalu Historycznego.

Pierwszy numer magazynu w całości poświęcony jest Wystawie Rzemiosła i Przemysłu (Gewerbe- und Industrie Ausstellung) zorganizowanej w Świdnicy w 1911 roku.

Po raz pierwszy to wielkie wydarzenie w dziejach miasta i regionu sprzed 110 lat doczekało się opracowania w języku polskim

 – Była ona jedną z największych imprez tego typu, jakie miały miejsce na Dolnym Śląsku i w ówczesnych Niemczech na początku XX wieku. W maju tego roku minęło 110 lat od otwarcia tej wystawy, której renoma i sukces odbiły się dużym echem także poza granicami Dolnego Śląska, a która dzisiaj jest niemal zupełnie zapomniana. Popularność wystawy zarówno wśród samych wystawców, jak i gości ją odwiedzających, przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Odwiedziło ją ponad pół miliona osób! Nigdy w historii miasta, również tej powojennej, nie zorganizowano wystawy o podobnym rozmachu i podobnej popularności – mówi Sobiesław Nowotny, zastępca redaktora naczelnego Świdnickiego Portalu Historycznego.

Po raz pierwszy wystawa została tak szczegółowo opisana w języku polskim, z podaniem ogromnej ilości ciekawostek i faktów, zupełnie nieznanych lub najzwyczajniej – jak sama wystawa – zapomnianych. Duża ilość archiwalnych zdjęć zamieszczonych w magazynie i szczegółowy, kolorowy plan wystawy pozwala na docenienie niespotykanego rozmachu z jakim została ona zorganizowana.

 – Spacerując po alejkach parku Centralnego warto uruchomić wyobraźnię i stojąc na żelbetowym moście wyobrazić sobie olbrzymie hale, ogrody, kawiarnie i restauracje, zadziwiające pokazy maszyn, występy egzotycznych gości i niezliczone koncerty. Licząca nieco ponad 30 tysięcy osób społeczność ówczesnej Świdnicy zdołała zorganizować wydarzenie, które trwało 113 dni i przyciągnęło ponad pół miliona gości. Tak, jak Paryż po Wystawie Światowej ma swój symbol w postaci wieży Eiffla, tak i Świdnica Wystawie Rzemiosła i Przemysłu z 1911 roku zawdzięcza obecny symbol parku – piękny żelbetowy most. Mało kto wie, że powstał w zaledwie 3 miesiące! Takich ciekawostek jest w Świdnickim Magazynie Historycznym znacznie więcej.

Autorzy artykułów – Andrzej Dobkiewicz, Sobiesław Nowotny i Krzysztof Królik zabierają nas w podróż do wiosny 1911 roku, gdy Świdnica stała się na prawie cztery miesiące centrum regionu. Gorąco namawiam wszystkich do odbycia tej podróży w czasie i przeczytania Świdnickiego Magazynu Historycznego – zachęca redaktor naczelna portalu Świdnica24.pl Agnieszka Szymkiewicz.

W dniu ukazania się pierwszego numeru magazynu, był on bezpłatnie rozdawany w parku Centralnym, gdzie 110 lat temu odbyła się wystawa oraz na świdnickim Rynku. Świdnicki Magazyn Historyczny jest bezpłatnie dostępny w redakcji Świdnica24.pl (Rynek 33/4) oraz od wtorku 29 czerwca w następujących punktach:

  • Muzeum Dawnego Kupiectwa – Rynek, Kościół Pokoju – pl. Pokoju
  • Księgarnia Diecezjalna – pl. Jana Pawła II
  • Cukiernia „Łakociak” – ul. Daleka
  • Cukiernia „Łukowa” – ul. Łukowa
  • Cukiernia „Łukowa” – ul. Kliczkowska
  • Intermarché – ul. Marii Skłodowskiej-Curie 2
  • Intermarché – ul. Westerplatte 29 (Galeria)
  • Księgarnia Między Kartkami – Rynek
  • Pizzeria Ferrari – Rynek
  • Kawiarnia Gałka Galato&Caffe – Rynek
  • Restauracja Łaźnia – pl. Ludowy
  • Sklep w szpitalu „Latawiec” – ul. Leśna
  • Starostwo Powiatowe w Świdnicy – ul. Marii Skłodowskiej-Curie 7
  • Wieża ratuszowa, Rynek
  • Informacja Turystyczna, Rynek

Zapraszamy do lektury!

Fundacja IDEA

15 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.