Press "Enter" to skip to content

Zamkowa 7. Post scriptum

Spread the love

Już po publikacji cyklu naszych artykułów o historii kamienicy przy ulicy Zamkowej 7 w Świdnicy otrzymaliśmy dwie informacje, które w pewnym sensie uzupełniają naszą wiedzę o niej, po 1945 r.

Przypomnijmy, że niemal od średniowiecza miejsce na którym wznosi się obecna kamienica, związane było z szeroko pojętą wytwórczością i rzemiosłem (czytaj tutaj: Zamkowa 7. Kamienica z tradycją (cz. 1)Zamkowa 7. Rusznikarze, kołodzieje i kowale (cz. 2), Zamkowa 7. Hawliczek na… Hawliczku (cz. 3) i Zamkowa 7. Ostatni z Hawliczków (cz. 4).

Do 1945 r. posesja wraz z warsztatem kowalskim i ślusarskim pozostawała w rękach rodziny Hawliczek, później oba warsztaty wytwórcze, przekazano w 1945 r. Samopomocy Chłopskiej, niestety nie znamy daty, do kiedy funkcjonowały one w strukturach SCh.

Nasz współpracownik Wolfgang Brylla z Zielonej Góry przekazał nam informację, że według zapewnień jego kolegi ze Świdnicy, warsztat ślusarski zlokalizowany w oficynie posesji (dawny zakład Hawliczków) działał jeszcze w latach 70. XX wieku!

Zupełnie inną, raczej już nie związaną z rzemiosłem informację – trudną do sprawdzenia, ale podajemy ją jako ciekawostkę – otrzymaliśmy od… informator niech pozostanie anonimowy – że w tej kamienicy, w latach 80. XX wieku działała także „wytwórnia”… heroiny, a chichotem historii jest fakt, że znajdowała się ona pod samym bokiem świdnickiemu prokuratury, której siedziba znajduje się do dziś przy tej samej ulicy, kilka kamienic dalej.

2 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.