Press "Enter" to skip to content

Znaleziono dwie trumny

Spread the love

Opróżniono z ziemi i gruzu odkrytą w ubiegłym tygodniu przy placu Ludowym w Świdnicy XIX-wieczną kryptę (czytaj tutaj: Odkryto trumnę z XIX wieku! oraz Krypta – nowe informacje).

Zgodnie z przewidywaniami odnaleziono w niej jeszcze jedną trumnę, podobną do pierwszej, również obitą blachą cynkową. Niestety, była w gorszym stanie niż ta znaleziona wcześniej.

 – Uszkodzone było jej wieko, prawdopodobnie w wyniku zrzucenia do krypty ziemi i gruzu, podczas inwestycji budowlanej w okolicach cmentarza, w latach 70. XX wieku – mówi archeolog Dobiesław Karst, który nadzorował eksplorację krypty. – W środku komory był gruz ceglany zmieszany z ziemią i przedmioty takie jak… plastikowe korki po winach. Znaleźliśmy także fragmenty numerów różnych kwater i płyt nagrobnych oraz fragmenty porcelanowych medalionów z grobowców. Niestety nie było żadnego fragmentu płyty nagrobnej z inskrypcjami, które pozwoliłyby na pewną identyfikację osób pochowanych w krypcie.

Medalion z grobu należący do kobiety o panieńskim nazwisku Richter, urodzonej w lipcu 1834 roku (foto: Dobiesław Karst)

Jedną z większych części dawnych nagrobków był fragment porcelanowego medalionu (tabliczki przymocowywanej do nagrobka). Należała do jakiejś kobiety, która urodziła się w lipcu 1834 roku, a jej panieńskie nazwisko to Richter. Trudno jednak wyrokować, czy ten fragment tabliczki można przypisać do tego grobu. Na trumnach także nie było żadnej tabliczki z imionami i nazwiskami zmarłych.

Urodził się… żył… umarł… Pozostały tylko daty 1839-1894…
(Foto: Dobiesław Karst)

W toku wstępnych oględzin miejsca znaleziska, które miały miejsce w ubiegłym tygodniu stwierdzono, że być może obok odkrytej krypty znajduje się kolejna. Podczas prac przy opróżnianiu pierwszej z krypt, nie przeprowadzono żadnych badań w kierunku zweryfikowania tej tezy. – Dalsze prace w tym miejscu wymagają osobnego zezwolenia służb konserwatorskich, o które będzie musiał wystąpić właściciel posesji – dodaje Dobiesław Karst.

Obie trumny ze szczątkami zostały zabrane do Zakładu Medycyny Sądowej we Wrocławiu, celem ich zbadania. Na potrzeby śledztwa, jakie prowadzi prokuratura w związku z ujawnieniem szczątków ludzkich, przeprowadzona zostanie autopsja zachowanych szczątków, która być może pozwoli na określenie kto był pochowany w grobowcu, wiek zmarłych i czy przyczyny ich śmierci były naturalne. Oczywiście poinformujemy czytelników ŚPH o wynikach tych badań, po zamknięciu śledztwa przez świdnicką prokuraturę.

Andrzej Dobkiewicz (Fundacja IDEA)

23 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.