Press "Enter" to skip to content

Żywa pamięć

Spread the love

„Gostków – żywa pamięć” – pod takim hasłem dokonano kolejnych prac renowacyjnych na nekropolii w Gostkowie, mających na celu przywrócenie do stanu pierwotnego miejsca pochówku dawnych mieszkańców tej miejscowości.

Cmentarz popadł w zapomnienie na co najmniej 70 lat, aż do chwili gdy w 2016 roku podjęto inicjatywę uratowania cmentarza ewangelickiego od dalszej degradacji.

Dokonały tego dwie mieszkanki Gostkowa, które za cel postawiły sobie uratowanie „reszek pamięci” o nekropolii i powołały do życia Fundację Anna w Gostkowie.

O historii cmentarza pisaliśmy już na naszym portalu (czytaj tutaj: Osiem czaszek… oraz Otworzyli grobowiec).

Trwające tydzień prace zorganizowane zostały przez Stowarzyszenie Magurycz oraz Fundację Anna w Gostkowie. Prace nadzorował Szymon Modrzejewski, który już od ponad trzydziestu lat zajmuje się ratowaniem „zapomnianych” nekropolii na terenie Polski oraz poza jej granicami.

Wydarzenie przyciągnęło wolontariuszy z niemal całego kraju, nie brakło chętnych z województwa zachodnio-pomorskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego. W pracach udział wzięło również Stowarzyszenie Tiliae z Dolnego Śląska, które także działa na rzecz „ratowania pamięci” na opuszczonych cmentarzach.

Grupa wolontariuszy miała szansę zapoznać się z metodami konserwacji oraz renowacji zabytkowych steli, które w większości wykonane z piaskowca są pięknym przykładem sztuki sepulkralnej. Dzięki wspólnej pracy udało się im ocalić kolejne piętnaście nagrobków, a z licznych fragmentów skleić tablice epitafijne oraz wykonać podstawy pod stele, które jak zapewniają organizatorzy wytrzymają następne sto lat!

Jak powiedziała nam Prezes Fundacji – Angelika Babula – W tym roku odnowione zostaną jeszcze kolejne alejki, liczące około 400 metrów kwadratowych, w planie są również nowe tablice informacyjne. Prace te możliwe są dzięki dofinansowaniu od Stowarzyszenia LGD Kwiat Lnu. Pracy nie braknie nam na kolejne lata! Na renowacje czekają kolejne nagrobki, a podczas prac odkrywamy coraz więcej tablic nagrobnych oraz fragmentów historii tego miejsca. W czerwcu przekazano nam siedem tablic  pochodzących z cmentarza ewangelickiego w Gostkowie. Tablice były w niemal nie naruszonym stanie, co pomogło ustalić z których nagrobków pochodziły.

Tablice które wymagają naprawy, a często sklejenia z setki małych fragmentów umieszczane są na granitowych płytach, które zakupiono z grantu, otrzymanego z LGD Kwiat Lnu.

Fundacji Anna z Gostkowa, życzymy kolejnych tak udanych akcji!

Anna Czarna

15 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.