Press "Enter" to skip to content

Konzentrationslager Gross-Rosen

Spread the love

Nakładem Muzeum Gross-Rosen ukazała się w ostatnich dniach książka dr Doroty Suli, pracownika naukowego tegoż muzeum – Szkice z historii Konzentrationslager Gross-Rosen.

Pozycja cenna, bo przybliżająca ciągle mało znaną historię obozu, który przez wiele lat pozostawał w cieniu obozów znajdujących się na terenach przedwojennej Polski, jak chociażby Oświęcimia, czy Majdanka.

Powodem dla takiego stanu rzeczy był między innymi fakt ogromnych braków w dokumentacji obozowej, która została zniszczona lub nadal spoczywa niedostępna dla polskich badaczy na przykład w rosyjskich archiwach.

Dorota Sula w kilkunastu rozdziałach przybliża różne aspekty dziejów obozu, jego charakteru i funkcjonowania. Pisze o więźniach – dzieciach, młodocianych, obywatelach ZSRR i Włoch, porusza kwestie kontaktów więźniów ze światem zewnętrznym i systemem „opieki” na terenie obozu.

Zwraca także uwagi na niezwykle istotny element funkcjonowania KL Gross-Rosen, jako elementu gospodarki nazistowskiej. To obowiązkowa pozycja dla osób, które interesują się historią Dolnego Śląska, a w szczególności obozem Gross-Rosen.

2 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.