Press "Enter" to skip to content

Akcja „maszkarony”: jest postęp!

Spread the love

Informowaliśmy już o akcji Świdnickiego Portalu Historycznego i Fundacji Idea w sprawie zabezpieczenia dwóch zabytków w postaci zabytkowych, dwóch kamiennych głów (maszkaronów), które nie wiadomo jakim cudem zostały wmurowane w kwietniki przy domu działkowca na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Aronia” przy ulicy Westerplatte 110 w Świdnicy (czytaj tutaj: Kryptonim akcji: „maszkarony”)

Obie kamienne głowy mogące pochodzić nawet z późnego średniowiecza, wydobyte zostały z wysypiska przy ulicy Bystrzyckiej, gdzie zrzucano wywożony gruz z zawalonej wieży ratuszowej, która zawaliła się w styczniu 1967 r. i wmurowane w kwietniki przy domu działkowca. Ponieważ powinny one wrócić na swoje miejsce tym bardziej, że wieża ratuszowa po kilkudziesięciu latach w końcu została odbudowana, oficjalnie zgłosiliśmy obie rzeźby jako znalezisko do Wojewódzkiego Urzędu Konserwacji i Ochrony Zabytków, z wnioskiem o wydanie nakazu odkucia obu rzeźb z miejsca ich dotychczasowej ekspozycji przy domu działkowca i ze wskazaniem wieży ratuszowej – na podstawie wytycznych Urzędu – jako miejsca ich ewentualnego złożenia.

W minionym tygodniu skontaktował się z nami wiceprezes ROD „Aronia” Mieczysław Olech. – Nie widzę żadnego problemu z tym, aby obie rzeźby powróciły na swoje miejsce. Jeżeli taka będzie decyzja konserwatora, można je zabrać w każdej chwili. Moim zdaniem powinny się one znaleźć na wieży ratuszowej – poinformował nas Mieczysław Olech.

Obecnym zarządcą wieży ratuszowej jest Stowarzyszenie Lokalna Organizacja Turystyczna „Księstwo Świdnicko-Jaworskie”, którego prezesem jest Jacek Piekunko. W rozmowie telefonicznej zapewnił nas, że jest jak najbardziej chętny do przejęcia zabytku i zapewnia, że zostanie on godnie wyeksponowany we wnętrzach odbudowanej wieży ratuszowej, gdzie byłyby dostępne do obejrzenia dla mieszkańców miasta i turystów.

Teraz czekamy na kontakt ze strony Wojewódzkiego Urzędu Konserwacji i Ochrony Zabytków, celem dokonania wizji lokalnej i ewentualnego wydania decyzji, w sprawie przyszłości maszkaronów.

Andrzej Dobkiewicz

8 LIKES

One Comment

  1. MC MC 14 listopada 2019

    Moje zdanie jest takie – głowy w kwietnikach to jest osobliwość, coś ciekawego. W muzeum będą kolejnym eksponatem w gablocie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.