Press "Enter" to skip to content

Czytelnicy piszą (18): Paul Leuschner

Spread the love

Napisał do nas Czytelnik Świdnickiego Portalu Historycznego w sprawie związanej ze starym zegarem…

Zdjęcie nadesłane przez Mirosława Synowskiego z sygnaturą Paul Leuschner. Świdnica

 – Od kilku lat interesuję się zegarami wyprodukowanymi przez producentów ze Świebodzic i Świdnicy. Ostatnio na jednym z portali aukcyjnych natrafiłem na zegar wyprodukowany przez Endlera z Freiburga. Nic takiego niezwykłego… A jednak… Na wychylniku tego zegara jest imię, nazwisko sprzedawcy i miejscowość: Paul Leuschner. Schweidnitz. Poszukałem trochę w sieci i… nic nie znalazłem na potwierdzenie istnienia takiego sprzedawcy w Świdnicy. Zegar pochodzi z około 1875 roku (data produkcji) – pisze Mirosław Synowski, który pyta, czy zachowały się jakieś informacje  na temat Paula Leuschnera.

Reklama zakłady zegramistrzowskiego Paula Leuschnera z 1884 roku

Szybki przegląd dostępnych od ręki źródeł pozwolił na zidentyfikowanie tej osoby. Paul Leuschner był świdnickim zegarmistrzem, który swój zakład prowadził przynajmniej od 1884 roku przy Hochstrasse 21 (później nr 23, obecnie Kazimierza Pułaskiego). W księgach adresowych Świdnicy, jako zegarmistrz wymieniany jest do 1901 roku. Wiadomo, że na początku XX wieku Paul Leuschner był członkiem parlamentu miejskiego (radnym) i działał w Środkowośląskim Górskim Związku Śpiewaczym, którego obrady prowadził podczas zjazdu generalnego w gospodzie zum drei Hacken (narożny budynek u zbiegu obecnych ulic Komunardów i księcia Bolka) 11 stycznia 1903 roku.

Być może spokrewniony był z nim Karl Leuschner ur. ok. 1860-1868 r. w Pełcznicy – także zegarmistrz, który od 1919 roku przy Hohstrasse 36 wspólnie z Arthurem Jurzogiem prowadził spółkę, zajmującą się naprawą i handlem zegarami, sprzedażą urządzeń elektrycznych i żarówek oraz pracami eletromontażowymi.

AD & SN

10 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.