Press "Enter" to skip to content

Czytelnicy piszą (26): Grafika sprzed 92 lat

Spread the love

Od mieszkającej w Stanach Zjednoczonych Pani Elli Kwiatek otrzymaliśmy zdjęcie ciekawej grafiki, która w jej rodzinie jest przechowywana od wielu lat.

 – Kiedy mieszkaliśmy w jednej z kamienic w Rynku, ten obrazek już tam był. Wyjeżdżając do USA, zabraliśmy g na pamiątkę – pisze Pani Ella.

Grafika przedstawia świdnicki Rynek od strony południowo-wschodniej i została namalowana – jak wskazuje na to data przy podpisie – w 1930 roku. Jej autorem był świdnicki historyk-amator Theo Johannes Mann. Od 1927 roku kierownik przedwojennego Muzeum Regionalnego w Świdnicy. Do naszego miasta przybył na początku lat 20. XX wieku z Górnych Łużyc. Był wielkim propagatorem dziejów Świdnicy, ponadto zajmował się dziennikarstwem, działalnością na niwie kulturalnej i właśnie malarskiej. Jego najbardziej znaną książką na temat historii miasta była publikacja – Historia Miasta Świdnicy, oparta mocno na Szkicach z dziejów Świdnicy Heinricha Schuberta, a wydatna już po śmierci autora w 1985 roku w Reutlingen. O ile Schubert doprowadził swoje dzieło do początków XX wieku, o tyle najwartościowszą częścią pracy Manna jest dopisany przez niego niejako późniejszy okres.

Malarska działalność Manna jest znana z kilku obrazów, które dziś znajdują się w Muzeum Dawnego Kupiectwa i u prywatnych osób. Wiadomo, że dużą kolekcję obrazów miał w swoim przedwojennym mieszkaniu przy Horst-Wessel-Strasse 3 (obecnie Aleja Niepodległości 3). Były tam – przynajmniej w jakiejś części – jeszcze po zakończeniu działań wojennych, w momencie zasiedlania kamienicy przez polskich osadników. Co się stało z tą kolekcją? Można domniemywać, że została rozproszona…

Pani Elli dziękujemy za możliwość zaprezentowania grafiki Czytelnikom Świdnickiego Portalu Historycznego.

Kamienica przy obecnej Alei Niepodległości 3, gdzie przed wojną mieszkał Theo Johannes Mann

Andrzej Dobkiewicz (Fundacja IDEA)

13 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.