Press "Enter" to skip to content

Freiburg 1940?

Spread the love

Czy na zdjęciach z 1940 roku widoczna jest stacja kolejowa w dzisiejszych Świebodzicach?

Tomasz Jurek – badacz i popularyzator historii z Wałbrzycha trafił ostatnio na jednym z portali aukcyjnych na ciekawe zdjęcia z okresu II wojny światowej, a mające przedstawiać stację kolejową w Świebodzicach.

Zdjęcia z aukcji na które trafił wałbrzyszanin Tomasz Jurek. Czy to rzeczywiście Świebodzice w powiecie świdnickim?

Zdjęcia pochodzące zapewne z jakiegoś albumu sprzed 80 lat ukazują wyjazd żołnierzy niemieckich na tereny obecnej Polski w 1940 roku. Załadunek 64. batalionu budowlanego jak możemy przeczytać w zamieszczonym do zdjęć opisie (niem. Bau.Btl.64) miał odbyć się na stacji w Świebodzicach. Na zdjęciach jest widocznych niewiele szczegółów, które pozwoliłyby na identyfikację tej stacji. Postanowiliśmy sprawdzić tą tezę u znawcy historii kolejnictwa na Dolnym Śląsku – Rafała Wiernickiego z Wałbrzycha:

 – Sprawa jest trudna do rozstrzygnięcia, bo jeśli wszystkie zdjęcia są z jednego miejsca to nie są to Świebodzice, gdyż – nie było wagonów 3 klasy oznaczonych rzymskim III na kolejach niemieckich. W Świebodzicach nie było też nastawni między torami (zdj. 2). Jeżeli chodzi o prawdopodobieństwo, że są to Świebodzice w powiecie świdnickim, to jest to zdjęcie nr 3 czyli tam gdzie widać bramkę trakcyjną, ale… na głowicach masztów/bramek na zdjęciu z lat 20. XX wieku (prezentujemy je poniżej) nie ma przewodów wysokiego napięcia a na zdjęciu aukcyjnym są – skomentował zdjęcia z aukcji Rafał Wiernicki.

Celem wyjaśnienia zagadki, z osobą która wystawiła zdjęcia na sprzedaż, skontaktował się Tomasz Jurek, który odnalazł zdjęcia w sieci. Otrzymał odpowiedź twierdzącą, że jest to: Freiburg in Schlesien, czyli Świebodzice na Śląsku, a nie miasto Freiburg w powiecie Breisgau-Hochschwarzwald (Badenia-Wirtembergia/Niemcy).

Andrzej Dobkiewicz (Fundacja IDEA)

3 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.