Press "Enter" to skip to content

Kolejny film w oparciu o książki świdniczanki

Spread the love

Na podstawie książki świdniczanki, znany kanał filmowy History Hiking wyprodukował nowy odcinek swojego dokumentalnego serialu historycznego.

Inspiracją do powstania filmu Zakazana miłość w III Rzeszy była książka Agnieszki Dobkiewicz Dziewczyny z Gross-Rosen. Zapomniane historie obozowego piekła. Chociaż wydana dwa lata temu nadal cieszy się dużym oddźwiękiem wśród Czytelników, za ujęcie nieznanego do tej pory tematu w sposób niezwykle emocjonalny. Na spotkaniach autorskich z których jedno odbyło się ostatnio w Sławie – gdzie znajdowały się dwie kobiece filie KL Gross-Rosen, autorka zawsze powtarza, że: – Nie jest to książka łatwa. To książka, która rozrywa dusze i pozostawia ślad u każdego wrażliwego człowieka.

Kadr z filmu Zakazana miłość w III Rzeszy

History Hiking zajęło się jedną z bohaterek książki Agnieszki Dobkiewicz, więźniarki KL Gross-Rosen, która obozu nie przeżyła. Młoda niemiecka Żydówka – Felice Schragenheim, zakochała się z wzajemnością w żonie nazistowskiego oficera. Miłością, która w III Rzeszy była zakazana.

 – Realizatorzy filmu – Mateusz Kudła, Maciej Regiewicz i Łukasz Herod zrobili piękny film na temat jednej z „moich” dziewczyn, z którymi jestem bardzo związana emocjonalnie. Książka ukazała się dwa lata temu, a mimo to, kiedy opowiadam o tych dziewczynach na spotkaniach autorskich, za każdym razem na nowo przeżywam ich losy. Dziękuję filmowcom z History Hiking, że podjęli ten trudny temat – mówi Agnieszka Dobkiewicz.

Najnowsza produkcja History Hiking nie jest pierwszym filmem, który powstał z inspiracji książkami Agnieszki Dobkiewicz. Znany regionalista Łukasz Kazek zrealizował film na podstawie książki Mała Norymberga. Historie katów z Gross-Rosen, o procesach niemieckich zbrodniarzy, które odbyły się w 1945 i 1946 roku przed Sądem Okręgowym w Świdnicy (film można obejrzeć tutaj: „Mała Norymberga” na „szklanym” ekranie).

Zrealizowany został także kolejny film, mówiący o innej bohaterce książki Agnieszki Dobkiewicz – o nim napiszemy już niedługo. Natomiast w trakcie realizacji jest przedsięwzięcie, w którym świdnicką pisarkę zobaczymy w zupełnie nowej roli, chociaż tematycznie będzie ono powiązane z losami dziewczyn z KL Gross-Rosen.

6 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.