Press "Enter" to skip to content

Oława, jako przykład!

Spread the love

Od ubiegłego roku Oława ma nowy element małej architektury, oczywiście związany z historią miasta.

Studnia odkryta na oławskim Rynku

W 2019 roku podczas prac archeologicznych odkryto na oławskim Rynku świetnie zachowaną zabytkową studnię. Po wypompowaniu okazało się, że ma siedem metrów głębokości. Jej cembrowina wykonana została z kamienia, przy czym w dolnej, najstarszej partii, którą wydatowano na XVI-XVII wiek, obudowano ją dębowymi deskami łączonymi ze sobą za pomocą drewnianych kołków. Górna część studni została przemurowana w XIX wieku z wykorzystaniem cegieł. W piaszczystym dnie studni nie znaleziono żadnych szczególnie cennych okruchów historii. Natrafiono jedynie na kilka fragmentów glinianych naczyń i kości zwierzęcych.

Władze miasta postanowiły, że nie będą studni przykrywać brukiem, a wyeksponują ją, poprzez stylowe nadbudowanie jej ponad poziomem gruntu. Podobnie postąpiono zresztą nie tak dawno w Ząbkowicach Śląskich, gdzie także odkryto Sarą studnię (czytaj tutaj: Gratulujemy ząbkowiczanom!. Nie jest to jednak reguła bo dla odmiany nic nie zrobiono w związku z ewentualnym wyeksponowaniem studni, na którą również niedawno natrafiono w Świebodzicach (czytaj tutaj: Odkrycie w Świebodzicach!)

Projekt nadbudowy studni wg projektu Śląskiego Studia Architektury

W Oławie na zlecenie Urzędu Miejskiego projekt nadbudowy studni wykonała firma Pawła Rajskiego – Śląskie Studio Architektury. I trzeba przyznać, że efekt końcowy jest bardzo efektowny. Trzon obudowy studni wykonano z piaskowca, natomiast drewnianą konstrukcję zadaszenia obito miedzianą blachą.

Studnia na pewno dodaje uroku oławskiej starówce i stanowi świetny przykład właściwego podejścia władz samorządowych do historycznych elementów małej architektury.

Również w Świdnicy można by pokusić się o odtworzenie takiego elementu na Rynku. Jest nim pręgierz, który stał w północno-wschodnim narożniku bloku śródrynkowego. Wiemy w przybliżeniu jak wyglądał na podstawie kilku zachowanych rycin, a nawet dokładne miejsce jego usytuowania. Podczas prac związanych z rozbiórką asfaltowej nawierzchni Rynku i ułożeniu bruku, odkryto bowiem jego kamienne fundamenty. Koszt wykonania pręgierza zapewne spokojnie udźwignąłby budżet miasta. Może warto zastanowić się nad tym pomysłem?

Andrzej Dobkiewicz (Fundacja IDEA)

(Źródło zdjęć: Facebook/Śląskie Studio Architektury)

5 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.