Press "Enter" to skip to content

Potomkowie odnalezieni!

Spread the love

Otrzymaliśmy wiadomość z Niemiec od potomka świdnickiej rodziny Firl, która przed wojną posiadała dużą firmę i która była właścicielami budynku dawnego więzienia miejskiego, przy obecnej ulicy Budowlanej 4. Kilka miesięcy temu na łamach Świdnickiego Portalu Historycznego opisaliśmy dzieje tego budynku, które udało się w jakimś stopniu odtworzyć na podstawie zachowanych i dostępnych archiwaliów.

O historii budynku można przeczytać w czterech częściach artykułu, które opublikowane zostały tutaj: Tajemnice Budowlanej 4 (cz. 1), Tajemnice Budowlanej 4 (cz. 2) oraz Tajemnice Budowlanej 4 (cz. 3), Budowlana 4. Tajemnicza piwnica (cz. 4).

Budynek przy Budowlanej 4, niegdyś należący do rodziny Firl

W 2004 r. córka ostatniego przedwojennego właściciela budynku przy Budowlanej 4 – Ingrid Scholze z domu Kobsch, odwiedziła Świdnicę, potem napisała jeszcze list do Tadeusza Grabowskiego, jednego z obecnych współwłaścicieli budynku.

Okazuje się, że Pani Ingrid nadal żyje i cieszy się dobrym zdrowiem. Pan Jens Knauer przeczytał na naszym portalu artykułu o domu rodzinnym jego pradziadków i postanowił do nas napisać, przekazując informację o Pani Ingrid. List, jaki nadszedł do nas e-mailem, we fragmentach publikujemy poniżej:

Andrzej Dobkiewicz i Sobiesław Nowotny

Szanowni Państwo

Nazywam się Jens Knauer, mieszkam w Greifswaldzie w Niemczech (nad Morzem Bałtyckim). (…) Z dużym zainteresowaniem przeczytałem artykuły w którym wspomniano o byłym mieszkańcu tego domu – Heinrichu Firlu. W domu prowadził firmę spedycyjną. Firma nazywała się po jego ojcu – „Herrmann Firl”. Heinrich Firl był moim pradziadkiem. Moją babcią była Gertrud Knauer, również wspomniana w artykule, z domu Firl, tj. córka Heinricha.

Wspaniałe są informacje, które udało się zebrać o historii tego domu, a tym samym o mojej rodzinie. Informacje przekazałem natychmiast ciotce drugiego stopnia – Ingrid Scholze z domu Kobsch. W jednym z wymienionych artykułów wydrukowany został list, który pani Scholze wysłała do pana Tadeusza Grabowskiego w 2004 roku. Moja ciotka ma teraz 81 lat i cieszy się  dobrym zdrowiem. Była bardzo zaskoczona, że ​​pan Grabowski zachował list.

Sam byłem w Świdnicy w październiku 2019 r. i obejrzałem budynki, które ciotka widziała jako dziecko. Ja i moja ciotka cieszymy się, że dom przy Budowlanej 4 jest w tak dobrym stanie. Szkoda, że ​​nie znałem wtedy jeszcze Świdnickiego Portalu Historycznego.

Moja ciocia przeczytała już zamieszczone artykuły i przygotowała uzupełnienia. Jeśli Państwo wyrażą wolę,  mogę wysłać te informacje, gdy tylko ciocia prześle mi je listownie.

Z poważaniem – Jens Knauer

Nie ukrywamy, że ta wiadomość bardzo nas ucieszyła. Mamy nadzieję, że dzięki wspomnieniom Ingrid Scholze uzyskamy więcej informacji na temat domu przy Budowlanej 4 i historii jej rodziny. Z Panem Jensem Knauerem jesteśmy w kontakcie i mamy nadzieję już niedługo podzielić się z Czytelnikami ŚPH nowymi informacjami!

Andrzej Dobkiewicz & Sobiesław Nowotny

15 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.