Press "Enter" to skip to content

Projekt pomnika księcia

Spread the love
Płyta nagrobna z sarkofagu księcia Bolka II Małego, wykonana krótko po śmierci księcia, a więc zapewne dość wiernie oddająca postać księcia i szczegóły jego wyglądu oraz stroju

W Świdnicy ma stanąć pomnik księcia świdnicko-jaworskiego Bolka II Małego.

O pomyśle pisaliśmy już kilkukrotnie, m.in. tutaj: Apel w sprawie pomnika i Problematyczna data urodzin.

W poniedziałek, 10 stycznia 2022 roku komisja konkursowa wyłoniła zwycięską projekt, którego autorem jest Aleksander Mazij, autor projektu rzeźby przedstawiającej rodzinę dzików – jeden z elementów w herbie miasta. Rzeźba ta w kwietniu 2014 roku stanęła na skwerze przy ulicy Franciszkańskiej.

Postać księcia wykonana z brązu, ma mieć wysokość 3,5 metra i wykonana zostanie z brązu. Księciu stojącemu z obnażonym mieczem towarzyszą Lew i pies – symbole odwagi i wierności.

Figura ma stanąć na postumencie przy skwerze Lecha Kaczyńskiego, z częściowym wykorzystaniem dawnego otoczenia pomnika feldmarszałka von Moltke, zniszczonego po maju 1945 roku.

Szacunkowy koszt wykonania pomnika wynosi około pół miliona złotych. Do tej pory Towarzystwu Regionalnemu Ziemi Świdnickiej, które jest inicjatorem budowy, udało się zebrać kwotę 30 tysięcy złotych. – Teraz wszystko przed nami. Musimy uzbierać resztę pieniędzy. Jeżeli świdniczanie będą szczodrzy, to na jesieni – około października rzeźba będzie już stała na skwerze  – mówi prezes Towarzystwa Urszula Pawłowska.

Z czysto historycznego punktu widzenia można mieć uwagi do projektu – chociażby  w kwestii nieprawidłowego kształtu tarczy, szerokości miecza, braku uchwytu z łańcuszkiem do miecza na pancerzu, nader skromny pas, a właściwie „pasek” rycerski, czy też stojące obok księcia figury lwa i psa, które na nagrobku księcia symbolicznie leżą u jego stóp itd. Można zastanowić się także nad napisem na cokole pomnika. Skoro sam autor w swoim projekcie pisze o projekcie pomnika księcia Bolka II Małego, zwanego również Świdnickim i na pierwszym miejscy wymienia przydomek „Mały” przy imieniu księcia – pod którym jest zresztą powszechnie identyfikowany, może jednak warto zmienić napis z „BOLKO II ŚWIDNICKI” na „BOLKO II MAŁY” i dodać pod spodem „KSIĄŻĘ ŚWIDNICKO-JAWORSKI” oraz o ile nie daty narodzin i śmierci to przynajmniej lata panowania. W ten sposób na pomniku znajdzie się powszechniej używany i bardziej charakterystyczny przydomek Bolka II oraz określone zostanie jego władztwo terytorialne.

Oceniając projekt pamiętać jednak należy, że rzeźba jest wizją artystyczną autora i jeżeli odrzucimy historyczne niezgodności, projekt oceniać należy, jako wspomnianą, wizję własną autora, z zastosowanymi stylizacjami, symboliką i uproszczeniami.

A co Państwo sądzą o projekcie? Poniżej przedstawiamy udostępnione przez TRZŚ wizualizacje pomnika i jego wkomponowanie w otoczenie oraz opis sporządzony przez autora projektu.

Galeria (kliknij, aby powiększyć)

Przypominamy, że datki na pomnik można wpłacać na konto:

Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej; 58-100 Świdnica, ul. Długa 33

Nr konta BNP Paribas  43 1600 1462 1023 6969 3000 0002 (Kod SWIFT – BNPAPLP)

4 LIKES

2 komentarze

  1. Janusz Wybierała Janusz Wybierała 15 stycznia 2022

    Widząc z daleka przedmiotowy pomnik pomyślałbym, że zbliżam się do parku rozrywki w którym znajdują się postacie z krainy Narnii . Lew jest koszmarny, skrada się się do skoku może zobaczył gazelę ? Nie może być tak, że wszyscy skoncentrują się na lwie, to książę ma być najważniejszy ! Czy mam coś przeciwko psu ? Owszem mam – zasłania tarczę herbową i jak panowie piszecie taką wydumaną. Zresztą zgadzam się z wszystkimi uwagami dotyczącymi uzbrojenia. Czy dzisiaj istnieje jakiś problem z dostępem do materiałów z epoki księcia ? Niezrozumiałym jest brak tytułu książęcego. Wielu gości z innych części kraju pomyśli kto to był- ma psa, poluje na lwy, stoi na skale gotowy rzucić się w dół, zapewne rycerz z krucjaty krzyżowej. Świdniczanie, a gdzie Wasz herb, gdzie zarys murów lub budowli Waszego pięknego grodu. Kształt i wygląd postumentu, taki super pudełkowy w mieście ślicznego gotyku ? Zapomnieliśmy już niestety o pięknie maswerku. Wiem wszystkiego się czepiam ale ja nie dałbym złamanego centa na pomnik. W mojej ocenie książę i miasto zasługuje na coś więcej.

  2. MC MC 1 lutego 2022

    Szkoda, że nie wybrano czegoś nowoczesnego, mniej baśniowego i niefiguratywnego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Mission News Theme by Compete Themes.