Chcesz spędzić Dzień Zakochanych w nietypowy sposób. Relikwie świętego Walentego czekają na Dolnym Śląsku.
Od 13 do 17 lutego w Bazylice w Krzeszowie eksponowana jest relikwia świętego, który stał się między innymi patronem zakochanych. Do świątyni przybyła najprawdopodobniej w XVIII wieku, a przywiózł ją opat Petrus II Keylich. Corocznie w Święto Zakochanych 14 lutego, by ją zobaczyć, przyjeżdżają do Krzeszowa dziesiątki zakochanych.
Na co dzień relikwie świętego Walentego znajdują się w ołtarzu św. Jadwigi Śląskiej w Mauzoleum Piastów świdnicko-jaworskich, z tyłu bazyliki. Corocznie w lutym przeniesione zostają w jej centralne miejsce, tak by ułatwić do niech dostęp wiernym. W ozdobnej szkatule umieszczony jest prawdopodobnie palec świętego. Dlaczego trafił do cystersów na Dolny Śląsk. To niestety pozostaje tajemnicą, zwłaszcza, że zakon ten nie otaczał Walentego szczególnym kultem. Wiadomo jedynie, że opat Petrus II Keylich w tym samym czasie przywiózł do Krzeszowa relikwie świętego Fortunata. Dokument potwierdzający autentyczność relikwii datowany jest na 4 lipca 1685 roku. Odręczny dopisek na odwrocie potwierdza jego przywiezienie na Śląsk 8 listopada 1790 roku. Wszystko potwierdza w dokumentach Anton Ferdinand von Rothkirch und Panten, ówczesny sufragan wrocławski.
Kim był Walenty? Biskupem katolickim i męczennikiem. – orędownika podczas ciężkich chorób (szczególnie psychicznych i epilepsji) oraz patrona zakochanych.
Żył w III wieku w Tereni. Według podań ówczesny cesarz Klaudiusz II Gocki zabronił zawierać związki małżeńskie legionistom w wieku od 18 do 37 lat. Walenty jednak zakazu nie przestygał i łączył pary. Dlatego go aresztowano i torturowano. Był zmuszany do wyrzeczenia się religii. Ostatecznie 14 lutego został ścięty i pochowany w Rzymie przy via Flamina. Tutaj właśnie powstał poświęcony mu kościół. W więzieniu Walenty zakochał się w córce strażnika. Dziewczyna była niewidoma i pod wpływem miłości odzyskała wzrok. Walenty napisał do niej list zatytułowany: Od Twojego Walentego. Była to więc pierwsza „walentynka”.
Tak biskup został patronem zakochanych. I na jego okazję obchodzone są Walentynki. Święty był też lekarzem. Jest więc opiekunem podczas ciężkich chorób – szczególnie psychicznych i epilepsji.
AD
1 LIKE
Skomentuj jako pierwszy!