Press "Enter" to skip to content

Remont katedry i…odkrycie?

Spread the love

Informowaliśmy już kilkukrotnie o trwających i zakrojonych na ogromną skalę pracach konserwatorskich w świdnickiej katedrze (czytaj m.in. tutaj: Remont katedry – niezwykłe zdjęcia). Stan zachowania malowideł i fresków wewnątrz katedry oraz postęp prac ilustrują zdjęcia, które zamieszczamy poniżej.

Oczywiście na wysokie rusztowania ustawione w nawie głównej nie mają wstępu osoby postronne, ale dzięki pracownikom Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków delegatura w Wałbrzychu, którzy dokumentują prowadzone prace, jesteśmy w stanie czytelnikom ŚPH pokazać elementy, które zostały odkryte podczas prac konserwacyjnych i których pewnie nikt nie zobaczy przez kolejne kilkadziesiąt lat. Prezentowane poniżej zdjęcia zostały opublikowane na stronie WUOZ na Facebooku, gdzie znajduje się także informacja o aktualnie prowadzonych pracach.

Praca konserwatorskie – nawa główna

Na stronie internetowej poświęconej katedrze świdnickiej zamieszczono natomiast zdjęcia z prac konserwatorskich, jakie są prowadzone w jednej z krakowskich pracowni. Wielkie obrazy w bogatych ramach, mniejsze o owalnym kształcie oraz rzeźby znajdujące się w nawie głównej katedry, po zdemontowaniu zostały przetransportowane do Pracowni Konserwatorskiej Piotra Białki z Krakowa. Tu trwa ich renowacja pod kierunkiem dr Elizy Buszko.

Konserwacja owalnych obrazów z nawy głównej – Kraków

Konserwacja figur z nawy głównej – Kraków

Konserwacja elementów ołtarzy – Kraków

Ostatnio przedstawiliśmy niezwykle ciekawy artykuł architekta Pawła Mazura, który postawił nowatorską tezę, że wschodnia część nawy północnej jest najstarszą częścią świdnickiego kościoła i to od niej zaczęła się jego budowa (czytaj tutaj: Początki katedry – nowe hipotezy).

 – Jest to teza, którą zweryfikowałyby tylko badania archeologiczne lub odkrywki w nawie północnej. Gdyby udało się odkryć relikty trzeciego okna w zamknięciu nawy – byłby to dowód bezsprzeczny samodzielnego jej funkcjonowania – pisał w swoim materiale Paweł Mazur, który poinformował nas ostatnio o swoim nowym odkryciu, mogącym stanowić dowód, dla postawionej przez niego tezy, co do początków świdnickiej fary. – Robiąc ostatnio zdjęcia we wnętrzu kościoła zrobiłem zbliżenie na ścianę absydy nawy północnej, gdzie wg mojej teorii powinno być okno. W domu na powiększeniu zauważyłem, że światłocień na cegłach pod cienkim tynkiem ujawnił układ wyglądający jak wymurowany ostry łuk. Wzmocniłem światłocień programem graficznym tak aby lepiej był widoczny. Może fotografia zrobiona o innej porze dnia wydobyłaby więcej z tego miejsca, ale wg mnie to co widać potwierdza moją teorię. Namalowane okno nie pokrywa się z łukiem, gdyż wykonano je w 1909 r. na pustej ścianie.

Na potwierdzenie odkrycia Pawła Mazura przyjdzie nam jednak zapewne poczekać. nawa została wewnątrz wyremontowana w 2002 r. i raczej trudno oczekiwać, aby w najbliższym czasie podjęte zostały w niej prace, umożliwiające weryfikację odkrycia.

Andrzej Dobkiewicz (Fundacja IDEA)

9 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.