Press "Enter" to skip to content

W Wierzbnej pochowają odnalezione szczątki Wojciecha Duśko

Spread the love

W piątek, 8 listopada na cmentarzu parafialnym przy ul. Spokojnej w Wierzbnej odbędą się uroczystości pogrzebowe śp. Wojciecha Duśko – ofiary terroru komunistycznego.

Jego szczątki zostały odnalezione w wyniku prac poszukiwawczych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w maju 2022 roku w kwaterze F II na terenie Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.

Prace badawcze w kwaterze F II na cmentarzu powązkowskim (Źródło: IPN)

Zespół pracowników z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadził prace poszukiwawczo-archeologiczne w kwaterze F II Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Celem tegorocznych badań było określenie granic i weryfikacja sekwencji pierwotnych pochówków. W kwaterze F II w latach 50. na zlecenie Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego grzebano ofiary komunistycznych represji. W odróżnieniu od pochówków na „Łączce”, nie były to osoby skazane, na których wykonano karę śmierci. Chowano tam m.in. więźniów zmarłych w komunistycznych więzieniach podległych MBP.

Wojciech Duśko urodził się 24 marca 1910 roku w Lipnicy Dolnej. Od młodych lat zaangażowany był w pracę społeczną. Działał w ruchu ludowym, który w latach trzydziestych prężnie funkcjonował w ówczesnym województwie krakowskim. Po wojnie wraz z rodziną osiedlił się w Nowej Wsi (obecnie Nowice), małej osadzie w województwie dolnośląskim. Wojciech Duśko, pierwszy polski urzędnik – sołtys, pomagał pionierom zadomowić się w nowym miejscu. Wspierał ludność polską i jednocześnie otaczał opieką społeczność niemiecką. W tym samym czasie w Świdnicy powstały struktury Polskiego Stronnictwa Ludowego. Wojciech Duśko został Prezesem Zarządu Powiatowego. Od tego momentu objęto go ścisłą obserwacją miejscowych funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Został także Wiceprezesem Rady Nadzorczej Powiatowej Spółdzielni Samopomoc Chłopska.

Prace badawcze w kwaterze F II na cmentarzu powązkowskim (Źródło: IPN)

W roku 1946 przeprowadzono Referendum Ludowe. PSL na pytanie: „Czy jesteś za zniesieniem Senatu?” odpowiedziało: „NIE”. To był początek końca aktywności polityczno-społecznej Wojciecha. W marcu 1946 r. na zebraniu aktywu wszystkich partii politycznych istniejących na terenie powiatu świdnickiego prezes Zarządu Powiatowego PSL Wojciech Duśko zdecydowanie i kategorycznie odrzucił propozycję przystąpienia lokalnej organizacji PSL do bloku PPR-PPS-SL-SD. Jego zaufanymi współpracownikami byli Jan Szpil i Władysław Heród. W październiku 1946 roku. został aresztowany przez funkcjonariuszy wrocławskiej bezpieki pod zarzutem prowadzenia działalności antypaństwowej. Wojskowy Sąd Rejonowy we Wrocławiu wyrokiem z 28 maja 1947r. Skazał Wojciecha Duśko na łączną karę 6 lat pozbawienia wolności. Został osadzony w więzieniu Warszawa I przy ul. Rakowieckiej, gdzie zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach 11 stycznia 1950 roku. podczas odbywania kary. Wojciech Duśko został zrehabilitowany w 1994 roku. Dziś już wiemy, że sfabrykowano dowody przeciwko niemu. Był psychicznie męczony, bity i poniżany.

W piątek, 8 listopada o godz. 11.00 odbędzie się msza święta w intencji śp. Wojciecha Duśko w parafii pw. Wniebowstąpienia NMP w Wierzbnej, około godz. 12.50 odbędzie się pochówek w grobie rodzinnym na Cmentarzu Parafialnym w Wierzbnej. Pogrzeb będzie miał charakter państwowy.

Źródło: UM Żarów

2 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.