Dużym zainteresowaniem cieszył się wernisaż wystawy w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy, jaki odbył się 13 maja w ramach Nocy Muzeów. Tym razem tematem była Świdnicka Wystawa Rzemiosła i Przemysłu z 1892 roku.
– Zachowało się bardzo niewiele ikonografii i pamiątek z nią związanych, dlatego mamy na wystawie trochę odniesień do innych tego typu wydarzeń na terenie ówczesnych Niemiec. Niezwykle cenne są natomiast relacje w gazetach z tego okresu, które szczegółowo opisują wystawę i wydarzenia z nią związane. O te opisy też, po 130 latach, oparliśmy naszą wystawą – mówił dyrektor MDK dr Dobiesław Karst. Wystawę przygotowali Zbigniew Malicki i Andrzej Deska z pomocą Kamili Karst. Także Świdnicki Portal Historyczny dołożył małą cegiełkę do jej powstania, co znalazło swój wyraz w podziękowaniach dla nas.
– Noce Muzeów nie odbyły się przez ostatnie dwa lata z powodu Covid 19. Ale to właśnie niejako dzięki pandemii i temu, że zmuszeni byliśmy do pracy zdalnej, trzeba było wymyślić sobie zajęcie. No i wymyśliliśmy wystawę o wystawie w 130 rocznicę jej otwarcia – mówił jeden z jej pomysłodawców i autorów Zbigniew Malicki.
Galeria (kliknij na zdjęcie aby powiększyć)
O tej wystawie pisaliśmy na Świdnickim Portalu Historycznym tutaj: Zanim nastał rok 1911, Świdnicka wystawa w 1892 roku). Na prawdę warto odwiedzić wystawę w Muzeum Dawnego Kupiectwa, aby w znaczącym stopniu poszerzyć wiedzę i wydarzeniu, które u końca XIX wieku rozsławiło Świdnicę w regionie i poza jego granicami. Wystawa będzie czynna praktycznie do niemal końca czerwca br.
Andrzej Dobkiewicz
5 LIKES
Skomentuj jako pierwszy!