Press "Enter" to skip to content

Jagiellońska 3 A. Brawo, brawo, brawo!

Spread the love

Nawiązując do artykułu o tablicy z dyskusyjną treścią, a zawieszoną na elewacji świdnickiego ratusza warto wspomnieć o jeszcze jednym aspekcie związanym z wymienionym w materiale Carlem Gottliebem Suarezem, niemieckim prawodawcą, który urodził się w Świdnicy (czytaj tutaj: Czytelnicy piszą (34): Dyskusyjna tablica.

Obecna ulica Jagiellońska w latach 20. XX wieku. Widoczne ogrodzenie i postument z tablicą poświęconą Suarezowi

Sylwetkę Suareza, należącego bez wątpienia do panteonu wybitnych świdniczan, przedstawiliśmy w naszych opracowaniach, które można przeczytać tutaj: Suarez, czyli niezwykła pocztówka (cz. 1), Suarez, czyli niezwykła pocztówka (cz. 2), Suarez, czyli niezwykła pocztówka – post scriptum].

Opisując dom, gdzie się urodził, wspomnieliśmy wówczas o tablicy pamiątkowej jaka znajdowała się na murze ogrodzenia w pobliżu miejsca, gdzie znajdował się jego dom rodzinny, przy ulicy Jagiellońskiej. Sama tablica, odsłonięta w 1907 roku, została zniszczona po maju 1945 roku. Napis na niej brzmiał:

Na tej parceli stał dom w którym 27 lutego 1746 r. przyszedł na świat

Tajny Wyższy Radca Urzędu Sprawiedliwości i Wyższy Radca Trybunału

Carl Gottlieb Suarez, twórca powszechnego Pruskiego Prawa Krajowego.

Zmarł w Berlinie 14 maja 1798 r.

Ciekawostka architektoniczna. Na początku XX wieku postument tablicy i szczyty słupków nie miały jeszcze zwieńczeń z kulami.

Przygotowując wspomniane artykuły o Suarezie alarmowaliśmy wówczas, że postument, na którym wisiała tablica został częściowo uszkodzony, podobnie zresztą jak i samo piękne ogrodzenie. Efektownie kuta brama metalowa zniknęła, górna część monumentu została zdemontowana i rzucona pod ścianę budynku dawnego hotelu „Volksgarten” (Jagiellońska 3-7), a metalowe przęsła ogrodzenia w wieli miejscach były pogięte i zdekompletowane. Wobec planowanych inwestycji budowlanych i braku zainteresowania niszczejącym ogrodzeniem – na co wskazywał jego stan – alarmowaliśmy wówczas, że należałoby ogrodzenie odrestaurować, włącznie z wymurowaniem i ponownym osadzeniem górnej części postumentu na którym wisiała tablica pamiątkowa.

Z prawdziwą przyjemnością dziś możemy Państwa zaprosić na ulicę Jagiellońską, aby podziwiać już odrestaurowane ogrodzenie. Naprawdę byliśmy pod wrażeniem wykonanych prac, biorąc pod uwagę, że inwestorzy i wykonawcy prac często dość swobodnie podchodzą do tego typu historycznej, małej architektury, szczególnie jeżeli nie jest ona wpisana do rejestru zabytków.

Wszystkie przęsła ogrodzenia poddane zostały renowacji i chociaż nie wszędzie uzupełnione zostały wstęgi na pionowych, kutych elementach, i tak prezentuje się znakomicie. Wymurowana od nowa została podstawa ogrodzenia i słupki. Uratowano także górną część wspomnianego monumentu, która z powrotem została osadzona przy wejściu na posesję. Odtworzono także kamienne kule zdobiące szczytu słupków ogrodzenia. We wnęce, gdzie znajdowała się niegdyś tablica poświęcona Suarezowi, namalowano nazwę ulicy i numer posesji.

Całość po renowacji i naprawach prezentuje się niezwykle okazale i jest piękną ozdobą tej części ulicy. Wykonawcy i inwestorowi można tylko pogratulować starań. Z naszej strony sugerujemy, aby pomyśleli oni jeszcze o ewentualnym odtworzeniu tablicy pamiątkowej poświęconej Suarezowi. Dzisiaj powinniśmy tą postać postrzegać nie jako „wrogiego” Niemca, ale przede wszystkim jak wybitnego prawnika urodzonego w Świdnicy i należącego do panteonu znanych świdniczan. Samo miejsce odzyskałoby w ten sposób swój historyczny charakter i nawiązało do tradycji.

Andrzej Dobkiewicz & Sobiesław Nowotny

23 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.