W nawiązaniu do naszych artykułów o historii nieistniejącego domu, w którym urodził się wybitny jurysta niemiecki Carl Gottlieb Suarez, a znajdującego się niegdyś w bezpośrednim sąsiedztwie budynku przy ulicy Jagiellońskiej 3-5-7 w Świdnicy (czytaj tu: Suarez, czyli niezwykła pocztówka (cz. 1); Suarez, czyli niezwykła pocztówka (cz. 2); warto dodać kilka bieżących informacji.
W wymienionych wyżej artykułach wspomniano, że po rozbiórce domu Suareza na początku XX wieku, aby upamiętnić miejsce urodzenia twórcy Pruskiego Prawa Krajowego, w ogrodzeniu posesji umieszczono monument z tablicą pamiątkową. Ta ostatnia została zniszczona po maju 1945 r., jednak sam monument stojący przy wjeździe na posesję przetrwał do momentu rozbiórki części budynków na zapleczu kamienicy Jagiellońska 3-5-7. Został on rozebrany przy poszerzaniu wjazdu na teren prac rozbiórkowych. Wizja lokalna na miejscu pozwoliła na stwierdzenie, że większa część monumentu ocalała i została „złożona” pod ścianą przybudówki (nr 3), którą zajmuje Kościół Adwentystów Dnia Siódmego. Niestety, fragment monumentu nie jest w żaden sposób zabezpieczony, mało tego wywalane są obok niego śmieci. Razem ze stanem ogrodzenia posesji, która należy do wspólnoty mieszkaniowej Jagiellońska 5-7 sprawia przygnębiające wrażenie. Ogrodzenie – piękne, metalowe elementy na ceglanej podmurówce – jest częściowo uszkodzone. Tragicznie wygląda brama wjazdowa na posesję, braki w metalowych przęsłach ogrodzenia uzupełniono zwykłym drutem, a sama podmurówka jest w kilku miejscach wyszczerbiona i przechylona. Całość aż się prosi o naprawę tym bardziej, że sama kamienica Jagiellońska 3-5-7 przeszła kapitalny remont i wygląda naprawdę ładnie.
Kto ma powinien wykonać remont muru? Należy do wspólnoty Mieszkaniowej z Jagiellońskiej 5-7, której zarządcą jest Zarząd i Obrót Nieruchomościami Agora ze Świdnicy, chociaż rozbiórka i poszerzenie wjazdu oraz usunięcie monumentu, wykonane zostało podczas prac związanych z rozebraniem sali widowiskowej dawnego hotelu Volksgarten, która znajdowała się na działce obecnie należącej do firmy Dabro-Bau.
Niestety, o ile kamienica Jagiellońska 3-5-7 jest wpisana do rejestru zabytków, o tyle samo stylowe ogrodzenie posesji na której części znajduje się parking, już nie. Czy to jednak ma oznaczać, że ma ono pozostawać w takim stanie, a część dawnego monumentu niszczeć niezabezpieczona?
Zwracamy na to uwagę dlatego, że po naszych publikacjach na ten temat, odezwał się – chcący zachować anonimowość – sponsor, który w razie wkomponowania monumentu z powrotem w przebiegu ogrodzenia (można go ustawić nie w pierwotnym miejscu, ale kilka metrów dalej, gdzie uszkodzone jest metalowe przęsło ogrodzenia), jest gotowy sfinansować wykonanie nowej tablicy poświęconej Carlowi Gottliebowi Suarezowi, z historyczną treścią, która zachowała się w źródłach.
Czy zatem sprawa nie jest warta przeanalizowania i ruszenia? Naprawione, stylowe ogrodzenie wraz z ustawionym na nowo monumentem i zawieszoną tablicą, z pewnością świetnie wyglądałoby w połączeniu z odnowioną kamienicą Jagiellońska 3-5-7. Póki co, stan ogrodzenia, sposób zachowania monumentu oraz widok ogólny wjazdu na posesję i parking, pozostawia wiele do życzenia. Co na to wspólnota i jej zarządca?
Andrzej Dobkiewicz&Sobiesław Nowotny
Fundacja IDEA
10 LIKES
Skomentuj jako pierwszy!