Wśród ogromnej rzeszy więźniów obozu koncentracyjnego KL Gross-Rosen, znajdowało się także wiele lekarek i lekarzy, którzy zarówno w głównym obozie, jak również w jego ponad 100 filiach, w niezwykle trudnych warunkach próbowali nieść pomocom więźniom.
W sobotę 28 maja na terenie byłego nazistowskiego obozu KL Gross-Rosen jego pracownicy oraz dolnośląscy lekarze i samorządowcy odsłonili tablicę, poświęconą właśnie lekarkom i lekarzom, którzy sami będąc uwięzieni w tym obozie, ratowali życie innych ludzi.
To inicjatywa świdnickiej onkolog dr Ewy Kilar. – Myśl o tym, by uczcić lekarzy, którzy przeszli przez obóz, jaki był usytuowany w pobliżu miejsca, gdzie żyję i pracuję pojawiła się, gdy przeczytałam, że więziono tam wielu znakomitych lekarzy – mówi dr Kilar. – Zadziwiło mnie że ponad 70 lat po wojnie nie upamiętniono tego faktu.
Do jej inicjatywy przyłączyła się Dolnośląska Izba lekarska oraz Uniwersytet Medyczny im. Piastów Ślaskich We Wrocławiu. Wykonanie tablicy objęte patronatem ze strony Dolnośląskiej Izby Lekarskiej przez Ośrodek Pamięci i Dokumentacji Historycznej DIL we Wrocławiu – w osobie dr hab. n. med. Barbary Bruziewicz-Mikłaszewskiej. Tablica pamiątkowa została odsłonięta tuż obok rewiru, gdzie leczeni byli chorzy więźniowie na terenie głównej siedziby KL Gross-Rosen w Rogoźnicy.
Wśród zaproszonych na uroczystość gości znaleźli się:
- prof. dr hab. Marzena Dominiak – Prorektor ds. Strategii Rozwoju UM we Wrocławiu
- prof. dr hab. Piotr Dzięgiel – Prorektor ds. Nauki UM we Wrocławiu
- prof. dr hab. Andrzej Hendrich – Dziekan Wydziału Lekarskiego UM we Wrocławiu
- prof. dr hab. n. med. Anna Wiela-Hojeńska – Kierownik Katedry i Zakładu Farmakologii Klinicznej UM we Wrocławiu
- dr hab. Jarosław Barański – Kierownik Studium Nauk Humanistycznych i Społecznych UM we Wrocławiu
- Lekarze – członkowie Koła Terenowego DIL w Świdnicy
- Agnieszka Dobkiewicz – dziennikarka i pisarka, autorka książek o KL Gross-Rossen
- Dorota Czudowska – Senator RP
- Alicja Synowska – członek Zarządu Powiatu w Świdnicy
- Zbigniew Suchyta – burmistrz Miasta Strzegom
- Grzegorz Kloc – dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Świdnicy
- Wioletta Urban-Smagłowska – naczelnik wydziału Kultury, Sportu i i Promocji Urzędu Miejskiego w Strzegomiu.
Muzeum KL Gross-Rosen podczas uroczystości reprezentowali między innymi dyrektor Janusz Barszcz, zastępca dyrektora Andrzej Gwiazda, kierowniczka Działu Oświatowego Muzeum Gross–Rosen – Grażyna Choptiany i kustosz Renata Paluch.
Po okolicznościowych przemówieniach i odsłonięciu pamiątkowej tablicy – przecięcia wstęgo dokonali dr Ewa Kilar i burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta – goście złożyli kwiaty i znicze pod Pomnikiem Ofiar.
Drugą częścią uroczystości było spotkanie w budynku Muzeum na terenie dawnego obozu KL Gross-Rosen i wysłuchanie kilku wystąpień. O lekarzach uwięzionych w KL Gross-Rosen niezwykle ciekawy wykład wygłosiła kustosz Muzeum Gross-Rosen – Renata Paluch, a profesor Jarosław Barański przedstawił krótką prelekcję o „Pamięci i wojnie“. Na uroczystości zaproszona została także autorka książek „Mała Norymberga“ i „Dziewczyny z Gross-Rosen“ – Agnieszka Dobkiewicz, która opowiedziała zapomnianą historię życia Arnolda Mostowicza, lekarza więzionego w KL Gross-Rosen, który już po zakończeniu wojny, zamiast wrócić do ocalałej cudem rodziny – także więzionej w obozie, pozostał w okolicach Głuszycy i ratował wycieńczonych więźniów. Organizatorzy spotkania na jego zakończenie przygotowali dla wszystkich uczestników niespodziankę w postaci upominków, którymi były książki o KL Gross-Rosen Agnieszki Dobkiewicz.
Galeria zdjęć z uroczystości (kliknij na zdjęcie, aby powiększyć)
2 LIKES
Skomentuj jako pierwszy!