Press "Enter" to skip to content

Nowe eksponaty w Książu

Spread the love

Zamek Książ w Wałbrzychu  jest najlepiej wyposażoną i udekorowaną cennymi dziełami sztuki i obiektami zabytkowymi dawną rezydencją arystokratyczną na Dolnym Śląsku. Cenne barokowe meble oraz szable kawaleryjskie to kolejne zabytki, które Muzeum Narodowe we Wrocławiu przekazało w depozyt Zamkowi Książ w Wałbrzychu. Eksponaty wyposażyły Salę Jana Henryka na III piętrze. To kolejna odsłona współpracy między instytucjami, zainicjowanej w 2015 r. otwarciem wystawy „Metamorfozy Zamku Książ”. Dodatkowo salon i korytarz w jego pobliżu zostały udekorowane barokowymi obrazami ze zbiorów Muzeum Porcelany w Wałbrzychu oraz od prywatnych depozytariuszy.

– Zamek Książ w Wałbrzychu konsekwentnie realizuje politykę udostępniania kolejnych przestrzeni oraz doposażania poszczególnych komnat. Dzięki trwającej już ponad siedem lat naszej współpracy z Muzeum Narodowym we Wrocławiu wiele z oryginalnych elementów wyposażenia Książa wchodzących niegdyś w skład historycznej kolekcji książąt Hochberg von Pless powróciło do swoich pierwotnych lokalizacji – mówi Anna Żabska, prezes Zamku Książ w Wałbrzychu.

Tym razem Muzeum Narodowe we Wrocławiu udostępnia zespół cennych śląskich mebli barokowych, które nadadzą niepowtarzalny charakter wnętrzom zamkowym, uczynią je prawdziwszymi i bardziej intymnymi. Wśród tych mebli znajdują się: kabinet – sekretarzyk z 1. połowy XVIII w., bufet z 1681 r. oraz stół i cztery zydle z XVII w. Ostatnie z nich pochodzą najprawdopodobniej z historycznej kolekcji Zamku Książ.

Dopełnieniem tegorocznego depozytu Muzeum Narodowego we Wrocławiu w Zamku Książ są zabytki militarne. Muzeum przekazuje w depozyt trzy szable kawaleryjskie, w tym jedną oficerską, które pochodzą z XIX wieku. Wybór tych zabytków to nie jest przypadkowy. W Zamku była niegdyś sala rycerska – zbrojownia, a właściciele zamku zapamiętani zostali także jako wyborni rycerze i żołnierze.

6 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.