Press "Enter" to skip to content

Odkrycie w Jaroszowie

Spread the love

Ciekawego odkrycia dokonał pan Antoni Miziołek, który w lesie pod Jaroszowem (gmina Strzegom, powiat świdnicki) odnalazł zaginiony krzyż pojednania, powszechnie – chociaż nie do końca prawidłowo nazywanych krzyżami pokutnymi.

W Jaroszowie zachowały się trzy krzyże. Pierwszy krzyż łaciński (wymiary 87×71) wykonany z piaskowca wmurowany jest niedaleko kapliczki w mur przy cmentarzu kościelnym. Również tutaj znajduje się drugi krzyż, a raczej jego dwie części (wymiary 65×80 i 100×26) wykonany ze zlepieńca. Trzeci krzyż – łaciński znajduje się przy tzw. Szewskiej Ścieżce (obecnie miedzy), pomiędzy polnymi drogami do Morawy i Skarżyc. Krzyż ten posiada wymiary (76x88x22). Ciekawostką jest, że obok niego zinwentaryzowano obrobiony kamień o wymiarach 76x28x23, który mógł stanowić trzon czwartego krzyża, jakie niegdyś znajdowały się w okolicach Jaroszowa. Było ich zresztą znacznie więcej. Wybitny znawca krzyży pojednania, nie żyjący już Andrzej Scheer zinwentaryzował jeszcze przynajmniej dwa krzyże, które zaginęły. Jeden z nich – łaciński, znajdować się miał przy rozgałęzieniu dróg do Morawy i Przyłęgowa. Podobno w latach 70. XX wieku, podczas prac drogowych został przewrócony i… przykryty chodnikiem. Drugi zaginionych krzyży miał stać natomiast niegdyś koło jednej z kapliczek, przy drodze do Morawy.

 – Dzięki analizie informacji z archiwalnych materiałów źródłowych udało mi się zlokalizować jeszcze jeden kamienny krzyż, dotychczas uznawany za zaginiony. W lesie pod Jaroszowem wytypowałem na podstawie analizowanych przeze mnie materiałów miejsce, w którym krzyż powinien się znajdować. Po krótkich poszukiwaniach zauważyłem leżący pod drzewem omszały kamień, który po dokładnych oględzinach okazał się być krzyżem – mówi Antoni Miziołek.

Galeria (kliknij, aby powiększyć)

Pan Antoni trafił w przysłowiową „dziesiątkę”. Analizując stare mapy określił w dużym przybliżeniu obszar na którym mógł się znajdować krzyż i to ten,  który stał niegdyś obok wspomnianej wyżej kapliczki!

Wykonany z piaskowca zabytek mierzy 103x58x25 cm, jest pozbawiony części trzonu i posiada dolną aureolę o długości 20 cm i grubości żebra 11 cm.

Znalezisko leżące na prywatnym terenie zostało zgłoszone już do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (Delegatura w Wałbrzychu). Na razie nie ma żadnej decyzji co do zabezpieczenia krzyża i miejsca jego wyeksponowania.

Andrzej Dobkiewicz

Fundacja IDEA

12 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.