Press "Enter" to skip to content

Pomnik (prawie) odnowiony

Spread the love
Odnowiony pomnik na terenie dawnego cmentarza garnizonowego

Zakończyła się renowacja pomnika żołnierzy pruskich i austriackich poległych i zmarłych w latach 1866-1867, który znajduje się na terenie obecnego parku Młodzieżowego (dawniej obszar cmentarza garnizonowego) w Świdnicy.

O renowacji pomnika i zagadkach z nim związanych pisaliśmy tutaj: Pomnik: renowacja z tajemnicą (cz. 1), Pomnik: żołnierze odnalezieni! (cz. 2).

Dzięki staraniom Świdnickiego Portalu Historycznego i odnalezieniu w archiwach nazwisk żołnierzy pruskich i austriackich zmarłych w 1866 i 1867 roku w świdnickich lazaretach (po wojnie prusko-austriackiej), możliwe było – oprócz prac przewidzianych programem renowacji – uzupełnienie liter w nazwiskach umieszczonych na trzech tablicach tak, aby uzyskały one swoje pełne, pierwotne brzmienie.

Prace renowacyjne i konserwatorskie wykonał konserwator Piotr Gierlasiński. W przyszłym roku planowane jest dokończenie renowacji pomnika, która będzie polegać na odtworzeniu czwartej, zaginionej płyty z pomnika, z nazwiskami 16 żołnierzy-jeńców austriackich. Z taką inicjatywą wystąpiła Fundacja Idea – wydawca Świdnickiego Portalu Historycznego i zyskała ona akceptację prezydent Świdnicy. Tablica zawieszona w 2006 roku na pomniku w miejscu tej zaginionej, zostanie zdemontowana i umieszczona w pobliżu obelisku.

Andrzej Dobkiewicz (Fundacja IDEA)

7 LIKES

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.