Press "Enter" to skip to content

Posadzili książąt i księżne

Spread the love

Jakiś czas temu w Strzegomiu nauczycielki tamtejszego Zespołu Szkół – Agnieszka Oleszko i Ilona Dobrochowska zorganizowały dla młodzieży grę miejską „Książęcym traktem”. Zabawa dla młodzieży była przednia, bo w wielu miejscach poznawały historię swojego miasta i regionu przez nietypowe zajęcia w terenie, co chyba zawsze przynosi lepsze skutki, niż wkuwanie wiedzy z podręczników.

Sadzenie książąt i księżnych

Naszą uwagę przykuła jednak inicjatywa uczestników i organizatorów, jaka była częścią wspomnianej gry miejskiej. Pomysł genialny w swojej prostocie, który w pamięci uczestników gry pozostanie zapewne na wiele lat. Pomysł, w którym umiejętnie połączono historię, dbałość o środowisko i miłość do swojej małej Ojczyzny. Co to za pomysł?

Otóż na zakończenie gry miejskiej, uczniowie razem z opiekunami poszli do parku miejskiego i w strugach deszczu posadzili siedem drzew. Małe kasztanowce upamiętniać mają członków dynastii Piastów świdnicko-jaworskich, związanych ze Strzegomiem.

Każdy kasztanowiec otrzymał swoje imię:

 – księżnę Annę przemyślidkę posadziła Iwona Zabawa – sekretarz gminy Strzegom

 – księcia Bolka II Małego – Robert Wójtowicz – dyrektor Zespołu Szkół

 – księżnę Agnieszkę habsburską – Dorota Sozańska – wicedyrektor Zespołu Szkół

 – księżnę Beatrycze brandenburską – uczniowie PSP nr 3

 – księcia Bolka I Surowego – uczniowie ze Stanowic

 – księżnę Kunegundę Łokietkównę – uczniowie z PSP nr 4

 – księcia Bernarda Statecznego – uczniowie z PSP nr 2

Pomysł naprawdę nam się spodobał i podpowiadamy go innym samorządom, aby tak jak władze Strzegomia, które objęły patronat nad imprezą, wspierały takie inicjatywy. Zresztą dla samorządów to także dobry pomysł, bo rocznic nigdy nie zabraknie. Ot, niedawno w Świdnicy obchodzono 680. rocznicę urodzin księżniczki świdnicko-jaworskiej, królowej czeskiej i niemieckiej oraz cesarzowej rzymskiej – Anny…

Mamy nadzieję, że za 40-50 lat, uczestnicy strzegomskiej gry miejskiej siądą odpocząć pod „Agnieszką” lub „Bolkiem” i w jego cieniu, wsłuchają się w historie, które szumieć będą w liściach drzew.

A do władz Strzegomia mamy prośbę o odpowiednie zabezpieczenie drzewek i wykonanie trwałych tabliczek informacyjnych.

1 LIKE

Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mission News Theme by Compete Themes.